14. Dzień Papieski. "Nie lękajcie się być świętymi"

Blisko tysiąc osób uczestniczyło w koncercie - modlitwie "Apelu Miasta Warszawy z papieżem Franciszkiem". Był to ostatni punkt głównych uroczystości 14. Dnia Papieskiego.

2014-10-12, 21:14

14. Dzień Papieski. "Nie lękajcie się być świętymi"

Posłuchaj

Zakończyły się centralne uroczystości Dnia Papieskiego - relacja Grzegorza Maciaka (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W tym roku Dzień Papieski obchodzony był pod hasłem  "Jan Paweł II - Świętymi bądźcie". Już po raz 14., w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową odbywały się nabożeństwa, koncerty i inne wydarzenia nawiązujące do życia i pontyfikatu papieża Polaka.

Wolontariusze z Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia zbierali w wielu miastach Polski środki na rzecz stypendiów dla młodych ludzi z małych miejscowości. Jedna ze stypendystek Fundacji Paulina Lendzion podkreśla, że dzięki otrzymanej pomocy stać ją na naukę z dala od rodzinnej miejscowości. Pieniądze pozwoliły jej zamieszkać w Toruniu, gdzie mogła rozwijać swoje pasje, w tym teatralną.

- Katolik ma prawo publicznie mówić o swoich wartościach - mówił arcybiskup Tadeusz Gocłowski w homilii podczas mszy w bazylice Św. Krzyża w Warszawie. Dodał, że to właśnie dzięki postępowaniu zgodnie z własnym sumieniem we wszystkich sferach życia dążymy do świętości. - Człowiek z całą swoją twórczą aktywnością, działający w wolności, kierujący się dobrze ukształtowanym sumieniem w prawdzie i miłości - oto droga do świętości najpierw Karola Wojtyły, a potem Jana Pawła II - powiedział arcybiskup.

Kard. Stanisław Dziwisz: nie powinniśmy się bać Kościoła >>>

REKLAMA

Podczas uroczystej mszy świętej w krakowskim Sanktuarium świętego Jana Pawła II, kardynał Stanisław Dziwisz przypominał, że świętość dotyczy nie tylko szczególnie naznaczonych, ale wszystkich. - Nie ulega wątpliwości, że kanonizacja skłoniła wielu do refleksji nad osobistą świętością, która nie jest zastrzeżona dla wybranych - zaznaczył metropolita krakowski. Podkreślił, że do świętości zachęcał Jan Paweł II, słowami "Nie lękajcie się być świętymi". - To jest testament, który nam zostawił święty papież Jan Paweł II - dodał kardynał Stanisław Dziwisz.

W Wadowicach Dzień Papieski upłynął pod znakiem muzyki. Odbył się tam pierwszy Festiwal Piosenki Religijnej Barka.

Więcej na temat Jana Pawła II czytaj w serwisie specjalnym >>>

Radośnie, w rytm bębnów i ze śpiewem na ustach - tak wyglądał marsz - happening stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. W Warszawie przeszli pod hasłem "Pod prąd". Blisko tysiąc osób uczestniczyło w koncercie - modlitwie "Apelu Miasta Warszawy z papieżem Franciszkiem". Był to ostatni punkt głównych uroczystości 14. Dnia Papieskiego. Całe rodziny słuchały piosenek i śpiewały m.in. z Pawłem Kukizem, Zbigniewem Wodeckim i Alicją Majewską. Na zakończenie do zgromadzonych przemówił kardynał Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski wezwał mieszkańców stolicy, aby byli wrażliwi na potrzeby i los bliźnich.

REKLAMA

16 października w Sali Koncertowej Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się premiera widowiska muzycznego według wierszy Jana Pawła II - "Dalekie wybrzeża ciszy".

Dzień Papieski jest organizowany przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia, jako dzień refleksji nad pontyfikatem Jana Pawła II. Obchodzimy go tradycyjnie w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Został on wybrany na papieża 16 października 1978 roku.

"Katolicki Nobel" dla Polskiego Radia i TVP

W sobotę w ramach Dnia Papieskiego w Warszawie wręczono nagrody TOTUS. Polskie Radio i Telewizja Polska zostały wyróżnione w kategorii "TOTUS medialny". Media te uhonorowano za przygotowanie i realizację przekazu uroczystości kanonizacyjnych Jana XXIII i Jana Pawła II.

TOTUS-y są przyznawane przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia osobom i instytucjom, których działalność przyczynia się do propagowania nauczania Jana Pawła II.

REKLAMA

TOTUS 2014. Nagroda dla Telewizji Polskiej i Polskiego Radia >>>
Statuetkę Srebrnego Anioła odebrał prezes Zarządu Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski, który przypominał, że radio od wielu lat było szczególnie związane z Janem Pawłem II. - Dziennikarze Polskiego Radia przez lata towarzyszyli z mikrofonami Janowi Pawłowi II i jego wielkiemu dziełu. Transmisja uroczystości kanonizacyjnych była zatem w pewnym sensie naturalną konsekwencją, ale także ważnym akordem tych związków - mówił Andrzej Siezieniewski.

Prezes
Prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski (z lewej) i prezes TVP Juliusz Braun (drugi z lewej) odebrali nagrodę w kategorii "TOTUS medialny". Nagrodę wręczył arcybiskup Henryk Hoser/fot. Radek Pietruszka

Dodał, że "to ogromna radość dla Polskiego Radia, że zostało uhonorowane tą nagrodą". - Fakt, że ta praca, wspólnie z Radiem Watykańskim, wykonana przez inżynierów i techników transmisji, a także dziennikarzy Programu I, Naczelnej Redakcji Programów Katolickich i Informacyjnej Agencji Radiowej, zyskała tak wysoką ocenę kapituły, to dla nas ogromna satysfakcja - dodał Andrzej Siezieniewski.

Patronem medialnym Dnia Papieskiego było Polskie Radio.

IAR/aj

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej