Nieznana Afryka
Czarny Ląd nadal w dużej mierze pozostaje nieodkryty. Mieszkańcy innych części świata często nie zdają sobie sprawy ze złożonych kłopotów tego kontynentu. W Afryce wzajemnie przeplatają się problemy polityczne, gospodarcze, religijne i narodowościowe.
2014-12-02, 21:07
Posłuchaj
Wielu Polaków swoje wyobrażenia na temat Afryki opiera na reportażach Ryszarda Kapuścińskiego i powieści Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy”. Eugeniusz Rzewuski, afrykanista, były ambasador RP w Luandzie, wskazywał na to, że nad Wisłą wiedza o Czarnym Lądzie jest niewielka i opiera się na stereotypach.
Gość Grzegorza Dziemidowicza podkreślał również, że niski stan znajomości Czarnego Lądu wśród Polaków związany jest z niedostatecznym eksponowaniem spraw afrykańskich w mediach.
– Afryka z jednej strony staje się modna – pojawiają się różne hasła i programy, ale z drugiej dostęp do bieżących informacji na temat tego kontynentu jest bardzo ograniczony. Najczęściej o najnowszych wydarzeniach afrykńskich można dowiedzieć się jedynie z zagranicznych mediów – tłumaczył ekspert.
Eugeniusz Rzewuski w Polskim Radiu 24 zauważył, że sprawom afrykańskim znacznie więcej miejsca poświęcano w czasach PRL-u. Teraz, gdy coraz więcej Polaków podróżuje do krajów Czarnego Lądu, nasza wiedza o tamtejszych realiach jest mniej dokładna.
REKLAMA
Afrykanista mówił również o tym, dlaczego polscy inwestorzy nie idą w ślad za turystami i niechętnie angażują się w projekty na tym kontynencie.
– To wynika ze wstrzemięźliwości przedsiębiorców, którzy słyszeli o dużych możliwościach kontynentu afrykańskiego, ale boją się niepewnych układów partnerskich. Dodatkowo, brakuje także instrumentów rządowych i bankowych, które wspierałyby inwestycje – wyjaśniał Rzewuski.
Zapraszamy do odsłuchania Kawy Dyplomatycznej.
PR24
REKLAMA
REKLAMA