Departament Stanu USA o Afganistanie: wszędzie z rozwojem wiążą się ryzyka
- Działania obecnych władz Afganistanu na rzecz rządów prawa i zwalczania korupcji są zbieżne z oczekiwaniami wspólnoty międzynarodowej, co napawa nadzieją - uważa specjalny wysłannik Departamentu Stanu USA Daniel F. Feldman.
2014-12-04, 09:05
Posłuchaj
Feldman przeprowadził we wtorek z Brukseli telefoniczny briefing z dziennikarzami przed zaplanowaną na ten tydzień w Londynie konferencją darczyńców dla Afganistanu, w której będzie on brał udział.
>>> Stanisław Koziej w "Sygnałach dnia": Afganistan jest czarną dziurą bezpieczeństwa narodowego >>>
Polscy żołnierze wracają z Afganistanu >>>
- Konferencja odbędzie się w bardzo ważnym czasie. Przez dwa ostatnie miesiące, odkąd w Afganistanie zostały powołane nowe władze, podjęto znaczące działania, by promować rządy prawa, poprawić relacje z sąsiednimi państwami, włączyć się we wspólnotę międzynarodową - powiedział Feldman dziennikarzom.
REKLAMA
Prawa człowieka
Pytany, jak darczyńcy zamierzają skłonić afgański rząd do przestrzegania praw człowieka, w tym praw kobiet, praw dzieci, humanitarnego traktowania więźniów, respektowania wolności mediów i zwalczania korupcji, Feldman zapewnił, że będzie to jednym z ważnych tematów spotkania.
>>> Eks-misja Afganistan (analiza) >>>
- Jedną z rzeczy, które napełniają mnie nadzieją, jest zbieżność stanowiska społeczności międzynarodowej i rządu jedności narodowej, prezydenta Aszrafa Ghaniego i doktora Abdullaha, premiera Afganistanu, w sprawie fundamentalnych reform" - powiedział Feldman.
Śledztwo ws. korupcji
Zwrócił uwagę, że obecne władze afgańskie postanowiły m.in. wznowić śledztwo w sprawie defraudacji w Kabul Banku, w którym przechowywali depozyty międzynarodowi donatorzy. Odnosząc się do problemu marnowania i defraudacji funduszy pomocowych wysłannik władz USA powiedział: „Jesteśmy zdeterminowani, by zapewnić, aby pieniądze podatników były wydawane tak efektywnie, jak to możliwe". Zaznaczył, że służy temu współpraca z biurem SIGAR - specjalnego inspektora generalnego ds. odbudowy Afganistanu, powołanego przez Kongres USA.
REKLAMA
Twierdzenie, że osiągnięto niewiele, uznał za "oczywiście fałszywe", wskazując na poprawę "począwszy od zdrowia i edukacji, przez rozwój infrastruktury, po rolę kobiet i budowę administracji". - Wszędzie z rozwojem wiążą się ryzyka, a kiedy działa się w regionie konfliktu albo takim miejscu jak Afganistan, są one szczególnie duże - powiedział Feldman.
Władze na dobrym kursie?
- Oczywiście, jest dużo do zrobienia - przyznał. Podkreślił jednak, że prezydent i premier Afganistanu są zdecydowani, by reformować kraj i zdają sobie sprawę z problemu korupcji. Plan działań afgańskich władz w tej kwestii będzie ważną częścią porządku obrad w Londynie.
Feldman podkreślił też znaczenie, jakie ma rozwój gospodarczy nie tylko Afganistanu, ale całego "najmniej rozwiniętego regionu świata". Ocenił, że "im więcej więzi ekonomicznych, tym więcej stabilności - nie tylko dla Afganistanu, ale całego regionu".
FILM: Kilka dni temu sześć osób zginęło, a 34 zostały ranne w eksplozji samochodu pułapki w Kabulu w Afganistanie. Celem terrorystów był konwój pojazdów należących do brytyjskiej ambasady. Wśród ofiar jest pracownik ochrony ze światowej firmy G4S, będący obywatelem Wielkiej Brytanii. Do zamachu przyznali się talibowie.
REKLAMA
CNN Newsource/x-news
pp/PAP/IAR
REKLAMA