Grand Press - wyróżniania dla dziennikarzy przyznane

Tytuł Dziennikarza Roku 2014 w konkursie miesięcznika "Press" dostał Piotr Andrusieczko . Doceniono go zwłaszcza za relacje z Ukrainy ukazujące wydarzenia "rzetelnie i z różnych punktów widzenia".

2014-12-11, 22:25

Grand Press  - wyróżniania dla dziennikarzy przyznane

Posłuchaj

Anna Dudzińska laureatką nagrody Grand Press. Jury nagrodziło reportaż dziennikarki Polskiego Radia Katowice - "Nieidealna piosenka". Bohaterem jest 14-letni Łukasz z domu dziecka (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Nagrodzony był zaskoczony wyróżnieniem i odbierając je podziękował m.in. innym dziennikarzom, z którymi wspólnie relacjonuje wydarzenia na Ukrainie.

Piotr Andrusieczko jest redaktorem naczelnym "Ukraińskiego Żurnału" i stałym współpracownikiem "Nowej Europy Wschodniej", pracuje m.in. jako korespondent "Gazety Wyborczej". Głównym zagadnieniem, którym się zajmuje są transformacje społeczno-polityczne na Ukrainie.

Tytuł Dziennikarza Roku przyznawany jest za profesjonalizm, promowanie światowych standardów pracy w mediach i przestrzeganie etycznych kanonów zawodu. Zwycięzca jest wyłaniany w wyniku głosowania redakcji polskich gazet, czasopism, stacji radiowych i telewizyjnych oraz portali internetowych.

W głosowaniu kolejne miejsca zajęli: Paweł Wilkowicz, Magdalena Rigamonti, Paweł Reszka i Tomasz Sekielski.

REKLAMA

Dziennikarz Roku otrzymał statuetkę w formie stalówki oraz 10 tys. euro. W ubiegłym roku wyróżnienie przyznano Mariuszowi Szczygłowi.

Podczas czwartkowej gali w Fabryce Trzciny przyznano także nagrody Grand Press za materiały dziennikarskie w ośmiu kategoriach.

W kategorii "news" wyróżniony został zespół tygodnika "Wprost" za materiał "Afera podsłuchowa", w którym ujawniono, że w Warszawie przez wiele miesięcy nielegalnie nagrywano rozmowy wysokich urzędników, w tym szefa MSW, polityków i biznesmenów.

W skład nagrodzonego zespołu wchodzą: Agnieszka Burzyńska, Piotr Nisztor, Joanna Apelska, Cezary Bielakowski, Grzegorz Sadowski, Michał Majewski i Sylwester Latkowski.

REKLAMA

W głosowaniu jurorzy byli podzieleni, część z nich zgłosiło "votum separatum", ponieważ uznali, że materiał "Wprost" "nie spełnia elementarnych standardów dziennikarstwa".

W kategorii "dziennikarstwo śledcze" nagrodzeni zostali: Bertold Kittel i Jarosław Jabrzyk ("Superwizjer" TVN) oraz Janek Kroupa (Cesky Rozhlas Radiozurnal) za artykuł "Jak zorganizowaliśmy przemyt broni dla prorosyjskich separatystów", w którym poprzez dziennikarską prowokację chcieli ujawnić, jak działa nielegalny międzynarodowy handel bronią.

Z okazji jubileuszu czerwcowych wyborów 1989 r. "Press" przyznał również nagrody "Media 25-lecia" dla redakcji, które wniosły "największy wkład w rozwój wolnych mediów i stały się kuźniami profesjonalnego dziennikarstwa".

W kategorii reportaż radiowy laureatką została Anna Dudzińska dziennikarka Polskiego Radia Katowice za materiał "Nieidealna piosenka". Bohaterem reportażu jest 14-letni Łukasz z domu dziecka, który radzi sobie z kłopotami tworząc muzykę.

REKLAMA

W kategorii publicystyka nagrodę za artykuł "Serdecznie witamy w Auschwitz" otrzymała Elżbieta Sidi z "Gazety Wyborczej".

W kategorii "prasa" wyróżnienie otrzymała "Gazeta Wyborcza".

W kategorii "radio" nagrodzono RMF FM.

W kategorii "telewizja" wyróżniono TVN.

REKLAMA

W kategorii "internet" wyróżnienie otrzymał onet.pl.

W kategorii Grand Press Economy zwyciężył Maciej Samcik z "Gazety Wyborczej", a Grand Press Digital - redakcja "Dziennika Zachodniego".

Konkurs miesięcznika "Press" w tym roku został zorganizowany po raz 18. Łącznie zgłoszono 703 materiały prasowe, radiowe, telewizyjne oraz internetowe. Jury nominowało do finału konkursu ponad 50 prac.

PAP/iz

REKLAMA

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej