Rocznica stanu wojennego. Para prezydencka zapaliła światełko pamięci i nadziei
Zapalamy świecę z pamięcią o ofiarach stanu wojennego, ale też z myślą o tych, którzy dziś walczą o wolność - powiedział Bronisław Komorowski, który razem z małżonką w sobotę wieczorem zapalił świecę w oknie Belwederu.
2014-12-13, 22:05
Posłuchaj
- Zapalamy świecę w imię pamięci o ofiarach stanu wojennego i o wszystkich stratach i bólach, które były udziałem wielu, wielu Polaków, wtedy przed 33 laty. Ale zapalamy tę świeczkę wolnej ojczyźnie ciesząc się, że tamta walka o wolność (...) dziś zakończyła się nie tylko wielkim sukcesem i pełną wolnością, ale również tym, że to my możemy myśleć w Polsce o wolności innych, możemy ich otaczać naszą solidarnością i naszą troską - mówił prezydent chwilę po tym, jak zapalił świecę symbolizującą pamięć o ofiarach stanu wojennego wprowadzonego 13 grudnia 1981.
- Myślimy więc i zapalamy świeczkę z myślą o tych, którzy walczą albo marzą o wolności. W sposób szczególny nasze serdeczne myśli kierujemy ku dzielnemu narodowi ukraińskiego - dodał Bronisław Komorowski.
33. rocznica stanu wojennego >>>
33 lata temu - mówił prezydent - to był zły czas dla Polski, czas bolesny, czas głębokich podziałów. - Dziś, w wolnej Polsce tego światełka nie zapalamy przeciwko komukolwiek, ale w imię pamięci, naszej dumy z odzyskanej wolności, i w imię solidarności z innymi - podkreślił. Podziękował wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji zapalania "światła polskiej wolności".
REKLAMA
Źródło: TVN24/x-news
- Mam nadzieję, że ci, którzy teraz potrzebują pomocy, ciepła, wsparcia, też poprzez ten symbol nie poczują się osamotnieni. Myślmy o nich, pomagajmy im, to jest nasz obowiązek - zaznaczyła z kolei Anna Komorowska.
Prezydent odznaczył byłych opozycjonistów
W przeddzień rocznicy prezydent, podobnie jak w latach ubiegłych, apelował, by w sobotę wieczorem zapalić w oknach świece w hołdzie ofiarom stanu wojennego i osobom represjonowanym. Zwrócił się także do mediów o umieszczenie tego dnia symbolu świecy na okładkach gazet, na stronach portali internetowych i w oprawie graficznej programów telewizyjnych.
REKLAMA
W dniu rocznicy Bronisław Komorowski odznaczył osoby zasłużone dla demokratycznych przemian w Polsce, wśród nich byłych opozycjonistów.
Stan wojenny Rada Państwa wprowadziła na polecenie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego 13 grudnia 1981, uzasadniając to rzekomym zagrożeniem bezpieczeństwa państwa ze strony "Solidarności". Ograniczał on prawa obywatelskie, w całym kraju zatrzymywano i internowano opozycjonistów i działaczy związkowych. Formalnie stan wojenny został zniesiony w lipcu 1983. Pochłonął ok. stu ofiar śmiertelnych.
Czytaj więcej o wydarzeniach stanu wojennego w serwisie specjalnym Polskiego Radia.
REKLAMA
REKLAMA