Nietypowe badania. Pół roku w arktycznych lodach

Grupa norweskich naukowców w nietypowy sposób podejmie próbę określenia ruchu lodów na Oceanie Arktycznym.

2015-01-03, 20:38

Nietypowe badania. Pół roku w arktycznych lodach
. Foto: Glow Images/East News

Dotychczasowe metody badań z wykorzystaniem zdjęć satelitarnych okazały się niewystarczające. Spowodował to fakt przyspieszonego w ostatnich latach topnienia lodów, co utrudnia uchwycenie rozmiaru zjawiska, a nawet kierunku przesuwania się mas lodowych.

Dlatego naukowcy postanowili, że norweski statek badawczy zostanie wprowadzony pomiędzy lody tak, by wmarzł w nie i poruszał się razem z nimi przez 6 miesięcy.

Sądzi się, że lody poruszają się w kierunku południowym. Jednak zdaniem części badaczy istnieje 10-procentowe prawdopodobieństwo, że lody ruszą się w kierunku północnym. Wówczas czas całego eksperymentu przedłuży się do 7 miesięcy.

Dokładne określenie kierunków i tempa ruchu masy lodów oraz grubości i zjawisk topnienia podczas arktycznego lata jest ważne dla zapewnienia bezpieczeństwa ruchu statków na najkrótszej trasie morskiej łączącej Europę z Azją i Ameryką Północną. Szlak ten zwany Przejściem Północno-Wschodnim prowadzi wzdłuż brzegów Norwegii i Rosji do Cieśniny Beringa i na Ocean Spokojny. Z drogi tej korzysta coraz więcej statków handlowych.

REKLAMA

mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej