Wicepremier Piechociński na gospodarczym szczycie w Indiach
Wicepremier Janusz Piechociński wraz z wysłannikami ponad 20 firm będą reprezentować Polskę na zaczynającym się w niedzielę Vibrant Gujarat Summit - jednej z głównych konferencji biznesowych w Indiach. Szczyt odbywa się w stolicy stanu Gujarat - Ahmedabadzie.
2015-01-09, 09:44
Posłuchaj
Konferencje "Vibrant Gujarat Summit" od 2003 r. organizował premier Gujaratu Narendra Modi, który od maja ub.r. jest premierem Indii. Imprezy były instrumentem promocji stanu, a stały się platformą nawiązywania międzynarodowych kontaktów biznesowych. Jednym z głównych punktów wizyty Piechocińskiego będzie spotkanie z premierem Modim.
W tegorocznej edycji weźmie udział ponad 10 tys. przedstawicieli biznesu i administracji rządowej z ponad 100 krajów. Wśród zaproszonych znajdują się szefowie rządów wszystkich 26 stanów Indii oraz reprezentanci - co najmniej w randze ministra - Australii, Kanady, Japonii, Holandii, Singapuru, RPA, Wielkiej Brytanii oraz USA. Przewiduje się m.in. udział sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego. W ceremonii otwarcia weźmie udział sekretarz generalny ONZ Ban Ki Moon.
Współpraca w zakresie przemysłu
Według ministerstwa gospodarki Piechociński i Modi będą rozmawiać o zacieśnieniu współpracy gospodarczej, m.in. promocji polskiej oferty eksportowej w takich sektorach jak: górnictwo węglowe i przemysł wydobywczy, eksport produktów rolno-spożywczych - w tym świeżych jabłek - oraz linii technologicznych dla przetwórstwa i transferu polskich technologii ochrony środowiska. Piechociński ma też zachęcać przedsiębiorców z Indii do inwestowania w Polsce w czasie bilateralnego Forum Gospodarczego z udziałem przedstawicieli biznesu z obydwu krajów.
Rosną obroty handlowe
Według MG Polska jest zainteresowana rozwojem współpracy gospodarczej z Indiami we wszystkich obszarach, a aktualny poziom wzajemnych obrotów handlowych nie wyczerpuje możliwości i potencjału gospodarczego obu krajów.
Po 9 miesiącach 2014 r. obroty handlowe ogółem z Indiami wyniosły ponad 1,7 mld dol. i wzrosły o 16 proc. rok do roku. Eksport do Indii wzrósł o 7 proc., a jego wartość przekroczyła 400 mln dol. Wartość importu przekroczyła 1,3 mld dol., rosnąc rok do roku o 19 proc.
Indie są drugim, po Singapurze, miejscem lokalizacji polskich inwestycji bezpośrednich w Azji. Większość trafiła do przemysłu przetwórczego. Największe to zakład produkcji puszek Can Pack, fabryka materiałów opatrunkowych należącą do Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych, zakład Biotonu. W Indiach zainwestowała także firma Polmor, która utworzyła w Hyderabadzie z partnerem z Indii przedsiębiorstwo wytwarzające konstrukcje spawane do pojazdów szynowych.
Według resortu gospodarki w ostatnich latach obserwowano wzrost zainteresowania indyjskich firm polskim sektorem usług. Indyjskie firmy inwestowały w centra usług dla biznesu, obsługujące rynki Europy Zachodniej.
PAP, abo
REKLAMA
REKLAMA