Zegar Zagłady znów tyka. Naukowcy ostrzegają: do końca ludzkości już naprawdę blisko
Zegar Zagłady wskazuje godzinę 23.57. To oznacza, że od unicestwienia ludzkość dzielą już nas tylko trzy minuty - alarmują amerykańscy naukowcy.
2015-01-23, 22:02
Zegar Zagłady to symboliczny zegar prowadzony od 1947 roku przez zarząd magazynu "Bulletin of the Atomic Scientists" na Uniwersytecie Chicagowskim. Pokazuje zawsze ile minut pozostało do północy, gdzie "północ" oznacza zagładę ludzkości.
Na początku zegar wskazywał siedem minut do północy, następnie był przesuwany do przodu lub do tyłu, zależnie od stanu świata i stopnia zagrożenia wojną nuklearną. Jego ustawienie jest umowne i określane przez zarząd Bulletin of the Atomic Scientists w odpowiedzi na sytuację globalną. Naukowcy ułożenie wskazówek konsultują m.in. z laureatami Nagrody Nobla.
W 2010 roku zegar został przestawiony na "za sześć dwunastą". W 2012 roku wskazówki przesunięto o minutę do przodu. O najnowszym przestawieniu zegara "Bulletin of the Atomic Scientists" pisze na swojej stronie internetowej. Według amerykańskich naukowców zostały już tylko "trzy minuty" do zagłady ludzkości.
Dlaczego przestawiono zegar?
Naukowcy ostrzegają, iż globalne ocieplenie i wypadki nuklearne stwarzają większe ryzyko dla ludzkości. Dlatego też zdecydowano się zmienić położenie wskazówek Zegara Zagłady. - Coraz szybciej postępują zmiany klimatyczne, ich skutki są nieprzewidywalne. Światowy arsenał broni nuklearnej jest wciąż modernizowany, co stanowi niezaprzeczalne zagrożenie dla istnienia ludzkości - czytamy na stronie internetowej amerykańskiego magazynu.
REKLAMA
Eksperci zwracają także uwagę na zwiększenie napięć między Stanami Zjednoczonymi a Rosją w związku z kryzysem ukraińskim. - Liderzy polityczni nie działają wystarczająco szybko, by chronić obywateli przed potencjalną katastrofą. (…) Prawdopodobieństwo katastrofy w 2015 roku na skalę globu jest bardzo wysokie - podkreśla "Bulletin of the Atomic Scientists".
Było już gorzej
Tylko raz Zegar Zagłady był bliżej północy niż obecnie. Taka sytuacja miała miejsce w 1953 roku, kiedy wskazówki pokazywały 23.58. Wtedy naukowcy byli mocno zaniepokojeni wyścigiem zbrojeniowym prowadzonym przez największe mocarstwa na świecie. W 1953 roku w przeciągu dziewięciu miesięcy Stany Zjednoczone i Związek Radziecki testowały broń termojądrową.
Chicagowski "Bulletin of the Atomic Scientists" to magazyn, który porusza tematy związane ze światowym bezpieczeństwem, polityką i możliwymi zagrożeniami wynikającymi z potencjalnego użycia któregokolwiek rodzaju broni masowej zagłady, ze zmian klimatu, zapadalności na choroby itd.
thebulletin.org/independent.co.uk/polskieradio.pl/aj
REKLAMA
REKLAMA