ANR: nowe zasady dzierżawy gruntów
Wprowadzone w lutym br., decyzją Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych zmiany dotyczą możliwości przedłużenia okresu trwania umowy dzierżawy do 10 lat w przypadkach, kiedy nieruchomość nie może zostać sprzedana, bądź przemawiają za tym obiektywne względy przedstawione przez rolnika.
2015-03-11, 14:20
Posłuchaj
Od 9 lutego zmieniły się zasady dzierżawienia gruntów od Agencji Nieruchomości Rolnych. Dlaczego?
– Przede wszystkim zadaniem Agencji jest rozdysponowywanie gruntów poprzez sprzedaż. Ale mając na uwadze chwilową, miejmy nadzieję, dekoniunkturę w rolnictwie, ANR wyszedł naprzeciw oczekiwaniom rolników, żeby przyspieszyć również proces wydzierżawiania gruntów. To również uniemożliwi obejmowanie gruntów przez bezumownych użytkowników. Nowe zasady polegają na tym, że możemy wydłużyć kończącą się umowę dzierżawy na kolejny okres lub wydzierżawić nową nieruchomość do 10 lat, na uzasadniony sytuacją ekonomiczną wniosek rolnika – wyjaśnia Leszek Świętochowski, prezes Agencji Nieruchomości Rolnych.
Kiedy można przedłużyć warunki dzierżawy?
Przede wszystkim ‒ przedłużyć można tylko na wniosek rolnika czyli dzierżawcy, który ukaże, uzasadni w składanym wniosku, że nabył wcześniej nieruchomość od ANR i ją spłaca.
– Ponadto, że uczestniczył w programach rolno-środowiskowych, w programach PROW-u, ma zobowiązania kredytowe. I żeby umożliwić mu elastyczne przejście i zapewnienie trwałości ekonomicznej gospodarstwa – Agencja wydłuża umowę, a w każdej chwili, jeśli rolnik dojdzie do wniosku, że woli zamienić dzierżawę na własność, to ANR może tę nieruchomość przygotować i zaproponować mu nabycie – tłumaczy prezes Świętochowski.
REKLAMA
Sytuacje, w których może nastąpić przedłużenie okresu trwania umowy są następujące:
● dzierżawca poniósł znaczne nakłady finansowe, w ramach prowadzonej działalności rolniczej, natomiast przedłużenie umowy dzierżawy zapewni mu stabilność gospodarowania i zachowanie płynności finansowej gospodarstwa;
● dzierżawca wykupił ośrodek gospodarczy i prowadzi na nim działalność gospodarczą;
● przedmiotem dzierżawy są grunty na których znajdują się plantacje kultur wieloletnich;
REKLAMA
● przedmiotem dzierżawy jest nieruchomość stawowa, której dzierżawca nie może nabyć ze względu na limit 500 ha UR (możliwy do sprzedaży na rzecz jednego nabywcy) i nieruchomości tej nie można podzielić ze względów gospodarczych;
● przemawiają za tym względy społeczno-gospodarcze (np. wysokość zatrudnienia, profil produkcji).
Czy rośnie liczba zawieranych umów dzierżawy?
W wyniku tej elastycznej polityki Agencji zdecydowanie wzrosła liczba umów dzierżawy, i to przy zmniejszającym się Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa. – W 2011 roku Agencja wydzierżawiła 11 tys. ha, a w 2014 roku aż 56 tys. ha. Jest to więc wzrost ponad pięciokrotny – podkreśla prezes ANR Leszek Świętochowski.
REKLAMA
Ile jest ziemi w dzierżawie?
Obecnie Agencja posiada w zasobie 1 mln 500 tys. ha ziemi, a w dzierżawie jest 1 mln 100 tys. hektarów. Najwięcej ‒ w województwie zachodniopomorskim, aż 10,6 tys. ha. Oczywiście, co roku ta powierzchnia maleje, ze względu na trwałe rozdysponowywanie.
Aleksandra Tycner, mb
Audycja powstała przy współpracy z Agencją Nieruchomości Rolnych.
REKLAMA