Kurdowie: dżihadyści użyli broni gazowej

Władze autonomicznego regionu Kurdystanu oświadczyły, że dysponują dowodami na to, że dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie (IS) w styczniu przeprowadziła atak gazowy z użyciem chloru przeciwko kurdyjskim bojownikom na północy Iraku.

2015-03-14, 21:47

Kurdowie: dżihadyści użyli broni gazowej
Traw ofensywa wojsk irackich przeciwko dżihadystom . Foto: PAP/EPA/BARAA KANAAN

Posłuchaj

Islamiści oskarżani o użycie broni chemicznej. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Do ataku miało dojść 23 stycznia na drodze między drugim co do wielkości irackim miastem, Mosulem, a granicą syryjską, gdy Kurdowie próbowali przejąć kontrolę nad tą kluczową dla IS trasą dostaw.

Pojemniki z chlorem miały się znajdować w ciężarówce prowadzonej przez zamachowca samobójcę. Po ataku peszmergowie znaleźli na miejscu "około 20 pojemników po gazie" - podał rząd irackiego Kurdystanu.

Władze kurdyjskie poinformowały też, że próbki ubrań i ziemi z miejsca ataku zostały zbadane przez niewymienione z nazwy laboratorium w innym kraju, które wykryło ślady chloru. W przeszłości także władze centralne Iraku i kurdyjscy bojownicy w Syrii oskarżali IS o stosowanie niskiej klasy broni chemicznej wobec przeciwników - przypomina agencja Associated Press.

IS kontroluje znaczne obszary w Iraku i sąsiedniej Syrii, ma też przyczółki w Egipcie i Libii.

REKLAMA

Tymczasem od kilku dni iracka armia prowadzi ofensywę, by odbić Tikrit, traci jedno z najważniejszych miast w Iraku z rąk islamistów. Jak informują generałowie, oddziały terrorystów zostały już otoczone, a zwycięstwo jest tylko kwestią czasu.

Dowódcy trwającej od niedzieli ofensywy informują, że irackiej armii udało się już zająć dzielnice w wielu częściach miasta. Islamiści mieli zostać zepchnięci do centrum Tikritu. Wkrótce ma się zacząć kolejna faza operacji, która ma doprowadzić do oswobodzenia miasta.

WOJNA W IRAKU - serwis specjalny >>>  

Operacja odbicia Tikritu to największa tego typu akcja wojskowa w Iraku przeciwko radykalnym islamistom. Bierze w niej udział co najmniej 23 tysiące żołnierzy, wspomaganych przez szyickie bojówki. W ofensywnie uczestniczą także żołnierze elitarnej irańskiej Gwardii Republikańskiej.
Tikrit znalazł się w rękach islamistów w czerwcu ubiegłego roku. Na kwiecień lub maj planowana jest ofensywa na milionowe miasto Mosul, największe pozostające pod kontrolą Państwa Islamskiego.

REKLAMA

Operacja odbicia Tikritu to największa tego typu akcja wojskowa w Iraku przeciwko radykalnym islamistom. Bierze w niej udział 30 tysięcy żołnierzy, wspomaganych przez szyickie bojówki. W ofensywnie uczestniczą także żołnierze elitarnej irańskiej Gwardii Republikańskiej.

Źródło: ENEX/x-news

Tikrit znalazł się w rękach islamistów w czerwcu ubiegłego roku. Na kwiecień lub maj planowana jest ofensywa na milionowe miasto Mosul, największe pozostające pod kontrolą Państwa Islamskiego.

REKLAMA

W ubiegłym roku radykałowie zaczęli zajmować tereny w Syrii i w Iraku i na podbitych ziemiach utworzyli islamski kalifat. W ostatnich tygodniach irackiej armii, wspomaganej przez naloty pod dowództwem Amerykanów, udaje się odzyskiwać część terenów. Przedstawiciele Stanów Zjednoczonych twierdzą, że we wtorek udało się odciąć islamistom jedną z najważniejszych dróg zaopatrzenia z Syrii do Iraku.

Źródło: CNN Newsource/x-news

pp/PAP/IAR

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej