ANR: nisko oprocentowane kredyty na zakup ziemi

Rolnicy, którzy nabywają ziemię z zasobów Agencji Nieruchomości Rolnych mogą w dalszym ciągu korzystać z kredytów preferencyjnych. Oprocentowanie wynosi obecnie 3,16 proc. w skali roku.

2015-03-16, 17:54

ANR: nisko oprocentowane kredyty na zakup ziemi

Posłuchaj

Praktycznie Agencja nie sprzedaje atrakcyjnych gruntów rolnych w drodze przetargów nieograniczonych – podkreśla prezes ANR Leszek Świętochowski. (Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Kredyty preferencyjne są nieco wyżej oprocentowane niż 2 lata temu, ale w dalszym ciągu jest ono bardzo korzystne dla rolników.

– Agencja przede wszystkim sprzedaje grunty rolne na zasadach preferencyjnych, z których obecnie mogą korzystać wszyscy nabywcy, którzy kupują w ramach pierwszeństwa w przetargach ograniczonych, ale również w przetargach nieograniczonych. Obecnie oprocentowanie wynosi 3,16 proc. w skali roku. Żądamy oczywiście zapłaty pierwszej raty w wysokości 10 proc., ale pozostałą kwotę rozkładamy na okres do 15 lat. Zachęcamy też rolników, żeby z tych zasad korzystali. Oczywiście, kto chce, może kupować grunty za gotówkę – wyjaśnia prezes Agencji Nieruchomości Rolnych Leszek Świętochowski, gość radiowej Jedynki.

Zasady dotyczące gruntów wystawianych do przetargu

Proces rozdysponowywania gruntów z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa odbywa się w dwóch segmentach. – Pierwszy, gdzie sprzedajemy najwięcej, to w ramach ustawowego pierwszeństwa, z którego korzystają dzierżawcy. Drugi – to w przetargach ograniczonych licytacyjnych i w przetargach ograniczonych ofertowych. Praktycznie Agencja nie sprzedaje atrakcyjnych gruntów rolnych w drodze przetargów nieograniczonych – podkreśla prezes Świętochowski.

ANR współpracuje z przedstawicielami Wojewódzkich Izb Rolniczych, jest zawarte porozumienie na rok bieżący o zasadach współpracy z Izbami Rolniczymi i na podstawie tego porozumienia, na wniosek Izby Agencja przygotowuje powierzchnie dla rolników, odpowiadające sile nabywczej, nie więcej niż 150 proc. średniej powierzchni gospodarstwa rolnego w danym województwie.

REKLAMA

Kto może uczestniczyć w przetargach ograniczonych?

 Agencja Nieruchomości Rolnych korzysta w tych procedurach z określonej definicji rolnika. Jest to o tyle ważne, że tych definicji jest kilka.

– Agencję obowiązuje ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego, i tam jest to bardzo precyzyjnie określone. Przede wszystkim to musi być rolnik indywidualny, posiadający gospodarstwo o powierzchni od 1 do 300 ha. Musi samodzielnie czyli osobiście prowadzić gospodarstwo rolne, i musi być zameldowany w gminie lub w gminie graniczącej przez minimum 5 lat – wylicza prezes ANR Leszek Świętochowski.

Ważna rola Izb Rolniczych

Sprzedaż ziemi z zasobów ANR odbywa się przy udziale, a właściwie przy współpracy z czynnikiem opiniującym, którym są Izby Rolnicze.

– W wyniku dialogu społecznego pomiędzy ANR a środowiskiem rolniczym udało się wypracować model bardzo szczegółowej współpracy, polegającej na tym, że rolnicy uczestniczą we wszystkich etapach przetargu, od przygotowania do sprzedaży danej nieruchomości. Izby Rolnicze wnioskują o powierzchnię przygotowywanych działek, desygnują swoich przedstawicieli do komisji przetargowej, mogą wnioskować o wykluczenie uczestników danego przetargu lub mogą również wnioskować o odstąpienie od przetargu, a po przeprowadzeniu przetargu mogą również wnioskować o unieważnienie przeprowadzonego przetargu – tłumaczy prezes Świętochowski.

REKLAMA

Ale oczywiście wszystkie te informacje są sprawdzane przez pracowników Agencji.

Aleksandra Tycner, mb

Audycja powstała przy współpracy Agencji Nieruchomości Rolnych.

REKLAMA

 

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej