Polska pomoże Gruzji w integracji z UE. Minister Schetyna podpisał memorandum ws. konferencji tbiliskiej

Memorandum ws. powołania tzw. konferencji tbiliskiej - podpisał we wtorek przebywający z wizytą w Gruzji szef MSZ Grzegorz Schetyna. Będzie to cykl szkoleń i konferencji organizowanych przez nasz kraj, którego celem będzie wsparcie Gruzji w integracji z UE.

2015-04-14, 15:05

Polska pomoże Gruzji w integracji z UE. Minister Schetyna podpisał memorandum ws. konferencji tbiliskiej
Jak podaje Polsat News, były przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna stracił prawo jazdy na trzy miesiące. Foto: MSZ

Posłuchaj

Rzecznik MSZ, Marcin Wojciechowski o memorandum tbiliskim podpisanym w Gruzji przez ministra Schetynę/IAR
+
Dodaj do playlisty

Do Gruzji Schetyna udał się wspólnie z ministrami spraw zagranicznych Szwecji i Danii. Rozmawiał z szefową MSZ Gruzji Tamar Beruczaszwili.

- Tematem rozmów było głównie stosowanie umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską podpisanej w zeszłym roku przez Gruzję, przygotowania do szczytu Partnerstwa Wschodniego w Rydze, kwestia liberalizacji ruchu wizowego, sytuacja bezpieczeństwa w regionie, współpraca Gruzji z UE i integracja euroatlantycka tego kraju - poinformował rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski.

Po spotkaniu ministrowie SZ Polski i Gruzji podpisali memorandum ws. utworzenia konferencji tbiliskiej. - To ciało, które ma pomóc Gruzinom w procesie integracji europejskiej. Polska jako członek UE będzie dzielić się swoim doświadczeniem z przebiegu procesu eurointegracji. Konferencja tbiliska to będzie seria spotkań, seminariów, a także współpraca instytucji państwowych obu krajów - powiedział Wojciechowski.

Oddajemy swój dług

Rzecznik MSZ dodał, że "Polska ma podobne doświadczenia ze współpracy z Holandią, kiedy Holandia utworzyła konferencję utrechcką i dzieliła się z Polską swoimi doświadczeniami integracyjnymi".

REKLAMA

- To było na etapie naszych starań o członkostwo w Unii. Potem Polska utworzyła z Macedonią tak zwaną konferencję skopijską. Teraz czas na Gruzję. To symbol i konkretny przykład naszej współpracy - podkreślił rzecznik MSZ.

Konferencja tbiliska będzie działać pod auspicjami ministrów spraw zagranicznych Polski i Gruzji. - Jej forma jest otwarta. Do tego procesu mogą dołączyć się inne państwa. Chcemy zacząć od omawiania takich dziedzin jak sprawy wewnętrzne i wymiar sprawiedliwości - zapowiedział Wojciechowski.

Dokładny program wydarzeń w ramach konferencji tbiliskiej ma zostać ustalony podczas zaplanowanej na najbliższy czas wizyty szefowej MSZ Gruzji w Warszawie. - Chodzi o to, żeby strona gruzińska wskazała dziedziny, które są dla niej najbardziej istotne i interesujące - wyjaśnił rzecznik MSZ.

Gruzja parafowała umowę stowarzyszeniową z UE 29 listopada 2013 roku na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. Początkowo planowano, że dokumenty zostaną podpisane do końca 2014 roku, ale w obliczu polityki Rosji, która próbowała storpedować zbliżenie Ukrainy z Unią, przyspieszono ten termin. Umowa stowarzyszeniowa wraz z porozumieniem o wspólnej strefie handlu została podpisana 27 czerwca 2014 r. w Brukseli.

REKLAMA

PAP/IAR/iz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej