Katastrofa na Morzu Śródziemnym: plan imigracyjny UE. "Sytuacja jest dramatyczna"
Tragiczna sytuacja na Morzu Śródziemnym jest nie do zaakceptowania - mówi szef Rady Europejskiej i zwołuje na czwartek nadzwyczajny szczyt w sprawie imigracji. Specjalny plan w tej kwestii przygotowała już Komisja Europejska.
2015-04-20, 21:40
Posłuchaj
W nocy z soboty na niedzielę w katastrofie kutra rybackiego, który wypłynął z Libii do Włoch, mogło zginąć nawet 950 osób. Trwa akcja ratunkowa. Szacuje się, że od początku tego roku podczas przeprawy w Cieśninie Sycylijskiej zginęło nawet 1600 uciekinierów. W tym czasie na włoskie wybrzeża dotarło ponad 26 tysięcy imigrantów.
Komisja Europejska przygotowała 10-punktowy plan, który ma rozwiązać problem nielegalnej imigracji. Polska przyznaje, że musi się przygotować, by wziąć w nim udział i na razie nie składa żadnych deklaracji. Sprawa napływu nielegalnych imigrantów była jednym z tematów spotkania unijnych ministrów spraw zagranicznych i spraw wewnętrznych w Luksemburgu.
Wzmocnienie unijnych misji patrolowych na Morzu Śródziemnym, przyjmowanie imigrantów przez kraje członkowskie - na próbę pierwszych pięć tysięcy osób, a także stworzenie systemu azylowego i pobieranie odcisków palców, by ułatwić prace władzom azylowym, ale też odsyłać uchodźców, którzy nie otrzymają azylu. To niektóre założenia unijnego planu. - Jeśli nie zaczniemy działać teraz, kryzys przybierze niebezpieczne rozmiary w najbliższych miesiącach - powiedział komisarz do spraw imigracji Dimitris Awramopulos, który przedstawił plan na ministerialnym spotkaniu.
REKLAMA
Źródło: TVP/x-news
Od ogólnych założeń do realizacji jeszcze długa droga i unijne kraje dopiero rozpoczynają prace, także Polska, która nie składa na razie żadnych deklaracji o swym zaangażowaniu. - To jest wyzwanie dla nas i będziemy je podejmować - zaznaczył szef polskiej dyplomacji Grzegorz Schetyna. Unijny plan imigracyjny mają zaakceptować europejscy liderzy na czwartkowym szczycie w Brukseli. Wtedy też powinni ustalić kolejne etapy jego realizacji.
"Sytuacja jest dramatyczna"
Decyzję o zwołaniu na czwartek nadzwyczajnego szczytu UE poświęconego sytuacji na Morzu Śródziemnym podjął przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. - Sytuacja jest dramatyczna. Nie może dłużej trwać. Nie możemy zaakceptować tego, że setki ludzi giną, usiłując przedostać się przez morze do Europy - powiedział Tusk w nagraniu wideo, opublikowanym w internecie.
REKLAMA
Źródło: EU EBS/x-news
Tusk poinformował, że celem szczytu jest dyskusja na najwyższym szczeblu o tym, co kraje UE i jej instytucje mogą i powinny zrobić, aby złagodzić ten kryzys. - Nie oczekuję żadnych szybkich rozwiązań dotyczących przyczyn imigracji, bo ich nie ma. Gdyby takie rozwiązania istniały, już dawno byśmy z nich skorzystali - powiedział. Dodał, że oczekuje od Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych i Komisji Europejskiej przedstawienia propozycji możliwych działań oraz wkładu państw członkowskich.
Według Tuska należy pilnie zająć się tym, jak powstrzymać tych, którzy trudnią się przemytem ludzi i "zarabiają, narażając życie imigrantów", jak wzmocnić akcje ratunkowe, wesprzeć kraje UE najbardziej dotknięte problemem oraz wzmocnić współpracę z państwami pochodzenia i tranzytu nielegalnych imigrantów. - Sytuacja na Morzu Śródziemnym dotyczy nie tylko krajów w naszym południowym sąsiedztwie, ale nas wszystkich, całej Europy. Dlatego musimy działać razem, teraz - oświadczył.
Eksperci: UE nie ma polityki imigracyjnej
ONZ apeluje do Unii Europejskiej o pilne i zdecydowane działania w sprawie imigrantów. Z kolei eksperci mówią, że problemu fali uchodźców nie da się rozwiązać bez stworzenia wspólnej polityki imigracyjnej UE.
REKLAMA
Rafał Kostrzyński z polskiego oddziału agendy ONZ do spraw uchodźców, UNHCR podkreśla w rozmowie z Polskim Radiem, że Unia Europejska powinna wprowadzić jasne reguły dla imigrantów. Wielu z nich bowiem próbuje dotrzeć na Stary Kontynent nielegalnie. - Potrzebne są rozwiązania prawne, które sprawią, że osoby, które chcą dotrzeć do Unii Europejskiej, będą to robić w sposób regularny - zgodnie z prawem, bezpiecznie i będą mogły liczyć na godne traktowanie: wejście w procedurę azylową i skorzystanie z programów integracyjnych - wyjaśnia Kostrzyński.
ONZ apeluje też o wprowadzenie wiz humanitarnych dzięki którym uciekinierzy z Syrii czy z Libii będą mogli starać się ostały pobyt w Europie.
Kostrzyński z UNHCR dodaje, że wojny i bieda na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej spowodowały, że w ostatnim czasie kwitnie biznes przemytu ludzi. Jak mówi, przemytnicy zarabiają na desperacji ludzi, którzy chcą uciec od biedy lub wojny. - Jeżeli ktoś wydaje oszczędności życia i wie, że decyduje się na przeprawę gumowym pontonem lub nienadającym się do niczego kutrem, to robi to dlatego, że nie ma innego wyjścia. Może jedynie wsiąść na łódź, zapłacić kilka tysięcy dolarów i ryzykując życiem, dotrzeć do Europy - dodaje.
REKLAMA
Źródło: ENEX/x-news
Unia Europejska nie ma żadnej polityki imigracyjnej - tak uważa z kolei Wojciech Wilk, prezes Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej i były wieloletni pracownik ONZ. Wilk mówi Polskiemu Radiu, że wspólna polityka imigracyjna będzie oznaczać, że potencjalni migranci wiedzieliby, czy mają szanse znaleźć schronienie w Europie. - Taką politykę ma Kanada czy Stany Zjednoczone. To są dokumenty, które ułatwiają działalność instytucjom państwowym, a dla osób szukających osiedlenia się, są jasnym kryterium. Unia Europejska nie ma takiej polityki. Pomimo, że kryzys migrantów, przepływających przez Morze Śródziemne trwa 10 lat, taka polityka nie została wypracowana - zaznacza ekspert.
Wojciech Wilk podkreśla też, że Unia powinna zaangażować się także w pomoc dla regionów, gdzie toczy się wojna. Jak mówi ekspert, trzeba w zdecydowany sposób walczyć z przemytem ludzi. - Unia Europejska powinna pomóc tym ludziom albo w tych krajach, gdzie toczą się konflikty albo w bezpośrednim sąsiedztwie, tak aby uchodźca z Libii mógł otrzymać pomoc w Tunezji, zamiast podejmować niebezpieczną podróż przez Morze Śródziemne. Transport migrantów jest całkowicie kontrolowany przez organizacje przestępcze lub organizacje, mogące być powiązane z ekstremistami islamskimi z Libii - wyjaśnia.
We wtorek odbędą się konsultacje w polskim rządzie o unijnej odpowiedzi na nielegalną imigrację. Minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna poinformował, że będzie rozmawiał z premier Ewą Kopacz i minister spraw wewnętrznych Teresą Piotrowską.
REKLAMA
IAR/PAP/aj
REKLAMA