Sprawa rzezi Ormian. "Papież Franciszek nie chciał podsycać wrogości"

- Papież Franciszek, który określił masakrę Ormian rozpoczętą w 1915 r. jako "pierwszy akt ludobójstwa w XX wieku" nie chciał podsycać wrogości, lecz wzywał strony - Turków i Ormian - "aby zbliżyły się do siebie" - podkreślił kardynał Pietro Parolin.

2015-04-24, 20:38

Sprawa rzezi Ormian. "Papież Franciszek nie chciał podsycać wrogości"
Papież Franciszek. Foto: Wikipedia/Raffaele Esposito

- Zrobiliśmy to, co powinniśmy zrobić, papież wypowiedział się na ten temat bardzo jasno, a jednocześnie bardzo dyskretnie - oświadczył watykański sekretarz stanu, wypowiadając się w dniu uroczystych obchodów setnej rocznicy masakry Ormian w imperium osmańskim.

Kard. Parolin zabrał głos w tej sprawie na marginesie konferencji zorganizowanej w Padwie. Wysoki dostojnik watykański złożył oświadczenie w związku z ostrą krytyką wypowiedzi papieża Franciszka ze strony władz tureckich.

- Franciszek, tak jak obecnie, wypowiadał się w kategoriach pojednania na pokładzie samolotu w drodze powrotnej z wizyty (w listopadzie ub.r.) w Turcji - przypomniał kard. Parolin.

- Jeśli nawiązujemy do tych wydarzeń, to nie po to, aby podsycać nastroje niechęci, ale w tym celu, aby zachęcać wszystkie strony (...) do wzajemnego zbliżenia, do wypracowania wspólnej interpretacji historii, do poszukiwania motywów porozumienia - dodał kard. Parolin.

REKLAMA

"Przemoc nigdy nie ustała"

Wybitny niemiecki teolog Walter Kasper, bliski współpracownik papieża Franciszka, nawiązując do wydarzeń sprzed stu lat, powiedział: "Przemoc, która dotknęła tę ludność (chrześcijan na Bliskim Wschodzie), jak się wydaje, nigdy nie ustała. Minęło sto lat i dziś otwiera się nowa karta eksterminacji chrześcijan na Wschodzie (...). Dziś, jak wówczas, mamy do czynienia z deportacjami, masakrami, porwaniami kobiet i dzieci".

Stolicę Apostolską reprezentował na zorganizowanych w stolicy Armenii piątkowych uroczystościach poświęconych pamięci ofiar masakry tureckich Ormian szwajcarski kardynał Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady do spraw Jedności Chrześcijan.

Rzeź Ormian

Według historyków w latach 1915-17 w dokonanych przez siły tureckie rzeziach i deportacjach życie straciło około 1,5 mln ormiańskich mieszkańców ówczesnego imperium osmańskiego. Natura i skala tej zbrodni, określanej powszechnie przez historyków jako pierwszy akt ludobójstwa w XX wieku, pozostaje niezmiennie tematem sporu, w którym strona turecka kwestionuje określenie "ludobójstwo". Przyznaje jedynie, że w walkach między Turkami i Ormianami, które zaczęły się w 1915 roku, było wiele ofiar po stronie Ormian, ale w żadnym wypadku nie półtora miliona, jak uważa strona ormiańska.

W Erywaniu uczczono 100. rocznicę rzezi Ormian:

REKLAMA

Źródło: CNN Newsource/x-news

I WOJNA ŚWIATOWA - zobacz serwis specjalny >>>

mr

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej