Muzeum Emigracji w Gdyni otwarte. "Wielkie zobowiązanie wobec milionów Polaków"

Siedziba muzeum mieści się w budynku Dworca Morskiego, skąd począwszy od lat 30. ubiegłego wieku tysiące Polaków opuszczało kraj na statkach transatlantyckich.

2015-05-16, 14:14

Muzeum Emigracji w Gdyni otwarte. "Wielkie zobowiązanie wobec milionów Polaków"

Posłuchaj

Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni: chcemy, by muzeum było pomostem, który buduje więzi i tożsamość (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Otwarcia muzeum dokonał prezydent miasta Wojciech Szczurek. Jak podkreślał, to wielkie zobowiązanie wobec milionów Polaków, którzy żyją poza granicami kraju budując polskość. Mówił też, że emigracja wpisywała się w dzieje naszego kraju. Przypomniał, że obecnie poza granicami żyje blisko 20 milionów Polaków. Chcemy, by muzeum było pomostem, który buduje więzi i tożsamość - mówił Wojciech Szczurek.

Czytaj dalej
15514049.jpg
Rzecznik Muzeum Emigracji w Gdyni: pokażemy losy Polaków

Dyrektor muzeum Karolina Grabowicz-Matyjas podkreślała, że placówka mieści się w wyjątkowym miejscu - budynku Dworca Morskiego, z którego do końca lat 80-tych dziesiątki tysięcy ludzi wyjeżdżały żegnając się z krajem. Jak podkreślała, doświadczenia emigracji to doświadczenia wielu pokoleń w naszej, burzliwej historii. Wyjeżdżali za pracą, wyjeżdżali również z powodów politycznych - mówiła dyrektor. Przypomniała, że wśród emigrantów byli zarówno zwykli ludzie, jak i Miłosz, Gombrowicz, Giedroyć.

Pomysł, by muzeum ulokować w budynku Dworca Morskiego chwalił marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Dziękował też twórcom placówki za rewitalizację budynku. Jak mówił, to przykład modernistycznej architektury. Dzięki Wam nie mamy tu magazynu, tylko muzeum - mówił Borusewicz. Apelował do emigrantów, by przekazywali placówce pamiątki.

Pamiątki od Niedenthala

Na ten apel odpowiedział między innymi fotograf Chris Niedenthal. Ofiarował walizkę swojej mamy, z którą ta wyjechała z Polski w 1939 roku razem z polskim rządem do Londynu. Mama była stenografistką, pisała na maszynie w Polskiej Agencji Telegraficznej - mówił Niedenthal. Fotograf ofiarował też paszport mamy.

REKLAMA

Częścią uroczystości było też odsłonięcie tablicy upamiętniającej wypłynięcie profesora Zbigniewa Brzezińskiego z Gdyni do Kanady w 1938 roku. W latach 1977-81 był doradcą do spraw bezpieczeństwa narodowego prezydenta USA Jimmy Cartera.

Profesor nie mógł być na uroczystości osobiście. Jego wystąpienie odtworzono z taśmy. Wspominał dzień, w którym opuścił Polskę. Muzeum Emigracji w Gdyni otrzymało w darze od prof. Zbigniewa Brzezińskiego jego prywatną korespondencję, którą prowadził z papieżem Janem Pawłem II w latach 1979-1983. Profesor Brzeziński życzył też powodzenia twórcom muzeum.

Portal PolskieRadio.pl walczy o zwycięstwo w konkursie "Wydarzenie Historyczne Roku 2014" >>

Historia serwisy specjalne - polskieradio.pl >>

REKLAMA

Ważne listy

Dyrektor Muzeum Emigracji, Karolina Grabowicz-Matyjas podkreśliła, że część korespondencji ma osobisty charakter i jest emocjonalnie poruszająca. Pokazuje bliskie i serdeczne stosunki, jakie łączyły autorów listów. - Jeden z listów profesora był pisany tuż po zamachu na Jana Pawła II, na wieść o tym, co się stało na Placu Św. Piotra - wyjaśniła.

Źródło: TVN24/x-news

Wśród tematów poruszanych w listach są m.in. stosunki Stolicy Apostolskiej z Chinami i starania papieża na rzecz ich ocieplenia. Pojawia się m.in. odniesienie do poruszonego przez prof. Brzezińskiego tematu zakładników amerykańskich przetrzymywanych w Iranie, a także jego spojrzenia na stosunki amerykańsko-irańskie. W listach pojawiają się też najgorętsze tematy ówczesnej polityki m.in. Salwadoru i dramatycznych okoliczności towarzyszących przeprowadzanych w nim reform gospodarczych.

Koncert na terenie portu

W sobotę, po uroczystym przecięciu wstęgi przed Dworcem Morskim i wykonaniu z powietrza za pomocą drona wspólnego zdjęcia gości, odbędzie się koncert na terenie portu. Wystąpi Mika Urbaniak w duecie z Victorem Daviesem oraz znani z koncertów w całej Europie Hatti Vatti gościnnie z Misią Furtak.

REKLAMA

Po zachodzie słońca na fasadzie Dworca Morskiego zaplanowano spektakl audiowizualny pt. "Łączymy historie". Ma to być opowieść o historii miejsca oraz idei muzeum, czyli łączeniu historii Polaków z różnych czasów i miejsc.

Perły polskiego kina

Osoby, które w sobotę odwiedzą Muzeum Emigracji będą mogły obejrzeć filmy pokazujące życie w porcie gdyńskim i na transatlantykach czyli "Kroniki morskie". W kinie studyjnym wyświetlone zostaną też archiwalne obrazy "Zew morza" (1928) oraz "Rapsodia Bałtyku" (1935).

Pierwszy film to zrekonstruowana cyfrowo jedna z pereł polskiego kina niemego, w reżyserii jednego z najwybitniejszych przedwojennych reżyserów Henryka Szaro. Burzliwe losy miłości głównych bohaterów Hanki i Stacha rozgrywają się m.in. na tle polskiego morza. Zdjęcia kręcono też w Gdańsku, Gdyni i Pucku. "Rapsodia Bałtyku" w reżyserii Leopolda Buczkowskiego opowiada natomiast o środowisku pilotów eskadry hydroplanów Marynarki Wojennej.

Twórczość emigrantów

W niedzielę, w ramach uroczystości związanych z otwarciem Muzeum Emigracji zaplanowano m.in. projekcje twórców emigracyjnych, w tym nagrodzoną Oscarem animację "Piotruś i wilk". Odbędzie się też pokaz filmu "Powrót Agnieszki H." o reżyserce Agnieszce Holland. Projekcji towarzyszyć będzie rozmowa z twórcami filmu i przyjaciółmi głównej bohaterki: Krystyną Krauze i Jackiem Petryckim, operatorem głośnych filmów Krzysztofa Kieślowskiego i Agnieszki Holland.

REKLAMA

- W czasach II RP Gdynia była centrum polskiego wychodźstwa. Chcemy opowiedzieć zarówno o tamtym fragmencie historii, jak i o ostatnich 200 latach - mówi Joanna Wojdyło z Muzeum Emigracji >>

Gry dla dzieci

Wśród imprez związanych z otwarciem Muzeum Emigracji będą też m.in. gry, które były kiedyś popularne na pokładach statków oraz warsztaty edukacyjne dla dzieci.

Muzeum Emigracji w Gdyni przybliży historię emigracji z ziem polskich od XIX wieku. Ekspozycja pokaże różne powody opuszczania kraju w różnych okresach: od politycznych przyczyn "Wielkiej Emigracji" do ekonomicznych podczas rewolucji przemysłowej i masowe wyjazdy przełomu XIX i XX wieku. Poznać będzie można polskie społeczności w USA i Brazylii na początku XX wieku, wyjazdy zarobkowe w II Rzeczypospolitej, dramatyczne losy Polaków podczas i po II wojnie światowej, aż po emigrację najnowszą - po 2004 roku.

IAR/PAP, to

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej