Polska od dzisiaj będzie bez nadzoru Komisji Europejskiej

Unijni ministrowie finansów zatwierdzą w Luksemburgu zniesienie procedury nadmiernego deficytu przeciwko Polsce. To o rok wcześniej niż planowano.

2015-06-19, 08:08

Polska od dzisiaj będzie bez nadzoru Komisji Europejskiej
Siedziba Komisji Europejskiej. Foto: flickr/tiseb

Posłuchaj

Luksemburg: Polska będzie bez nadzoru KE. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Komisja rozpoczęła procedurę w 2009 roku, w ubiegłym ją zawiesiła. Teraz Bruksela uznała, że redukcja deficytu finansów publicznych w Polsce ma charakter trwały i w najbliższych latach nie przekroczy on dozwolonego poziomu 3 procent PKB.

- Warunki zostały spełnione i zamknięcie procedury jest możliwe. Ale będziemy oczywiście nadal przyglądać się polskim finansom publicznym - mówił miesiąc temu wiceprzewodniczący Komisji Pierre Moscovici.

Bruksela zastrzegła, że zdecydowała o zakończeniu procedury nadmiernego deficytu uwzględniając obecną sytuację, czyli przy założeniu, że nie nastąpią zmiany w polityce rządu. Polska będzie musiała się więc pilnować i trzymać w ryzach finanse publiczne, by nie przekroczyć dozwolonego 3-procentowego poziomu deficytu i by Komisja ponownie nie wzięła jej na celownik.

mr

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej