Rozmowy atomowe z Teheranem zagrożone? Parlament zabrania inspektorom MAEA dostępu do obiektów wojskowych

Parlament Iranu przegłosował projekt ustawy zabraniającej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) dostępu do irańskich obiektów wojskowych, a także do naukowców. Podczas obrad niektórzy deputowani skandowali "śmierć Ameryce".

2015-06-21, 18:18

Rozmowy atomowe z Teheranem zagrożone? Parlament zabrania inspektorom MAEA dostępu do obiektów wojskowych
Elektrownia atomowa . Foto: CC0 Public Domain / FAQ / pixabay

Aby projekt nabrał mocy ustawowej musi go jeszcze ratyfikować Rada Strażników Rewolucji. Jeśli tak się stanie, ustawa może skomplikować prowadzone w Wiedniu rozmowy sześciu mocarstw - USA, Rosji, Francji, W. Brytanii, Chin i Niemiec - z Iranem w sprawie programu nuklearnego tego kraju. Strony wyznaczyły na 30 czerwca termin zawarcia ostatecznego porozumienia, w ramach którego Iran ograniczy swój program nuklearny w zamian za zniesienie sankcji międzynarodowych.

Negocjatorzy irańscy wskazują, że zgodzili się już umożliwić inspektorom ONZ "uregulowany dostęp" do obiektów wojskowych, w warunkach ścisłej kontroli. Zgoda ta obejmuje umożliwienie inspektorom pobierania próbek w pobliżu obiektów wojskowych - wskazuje agencja Associated Press.

Powiązany Artykuł

Władze Iranu, w tym najwyższy przywódca duchowo-polityczny ajatollah Ali Chamenei, zdecydowanie sprzeciwiają się jednak dostępowi inspektorów do irańskich naukowców. Rząd w Teheranie twierdzi, że byłoby to naruszeniem godności i suwerenności Iranu.

Oskarżenia Zachodu

Po latach impasu Iran i MAEA porozumiały się w listopadzie 2013 roku, że będzie dochodzenie w sprawie programu nuklearnego Teheranu, który Zachód podejrzewa o prowadzenie badań nad bronią jądrową. Ocena stopnia słuszności tych podejrzeń należy do MAEA. Iran utrzymuje, że program nuklearny ma charakter pokojowy, i zapewnia, że współpracuje z MAEA w sprawie wyjaśnienia wątpliwości w tej sprawie.

REKLAMA

FILM: Prezydent Iranu Hasan Rouhani określił osiągnięte w Lozannie ramowe porozumienie w sprawie irańskiego programu nuklearnego jako "historyczne". - Udało nam się obronić nasze prawo do prowadzenia prac nad projektem atomowym. Jednocześnie podjęliśmy kroki ku zniesieniu sankcji i rozpoczęliśmy konstruktywny dialog ze światem, a to ma dla nas ogromne znaczenie – stwierdził Hasan Rouhani.

CNN Newsource/x-news

pp/PAP

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej