Grecki problem strefy euro
W poniedziałek 22 czerwca w Brukseli odbędzie się nadzwyczajny szczyt strefy Euro. Decyzję o jego zwołaniu podjął szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Przywódcy europejskich państw zdecydują o przyszłości zadłużonej Grecji.
2015-06-21, 21:12
Posłuchaj
Poniedziałkowy szczyt będzie efektem obrad ministrów finansów strefy euro, które odbyły się 18 czerwca. Spotkanie zakończyło się po godzinie. Przedstawiciele Grecji kategorycznie ogłosili, że nie godzą się na program reform zaproponowany przez wierzycieli. Nie zasugerowali też własnych rozwiązań. Z kolei strefa euro nie chce dalej utrzymywać Greków bez obietnicy, że rząd w Atenach zreformuje państwo.
– Dzisiaj, przez kilka godzin obradował, na nadzwyczajnym posiedzeniu, grecki rząd. Premier Alexis Tsipras miał wymóc na swoich współpracownikach decyzje, które pozwolą na podjęcie próby spłaty greckich długów. O ustaleniach poinformował, w rozmowie telefonicznej, kanclerz Niemiec Angelę Merkel, prezydenta Francji Francois Hollande’a i szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera – powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Grzegorz Dziemidowicz, były ambasador Rzeczypospolitej w Atenach.
Do końca czerwca Grecja powinna zwrócić Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu ok. 1,6 mld euro, a latem – oddać 6 mld euro Europejskiemu Bankowi Centralnemu. Weekendowe rozmowy w Brukseli zakończyły się bez porozumienia. Program pomocowy dla Grecji wygasa 30 czerwca.
W audycji Andrzej Jonas, redaktor naczelny magazynu The Warsaw Voice, omówił również raport austriackiego Instytutu Badań Ekonomicznych Wifo. Według niego sankcje wymierzone w Rosję i jej odpowiedź może kosztować kraje członkowskie Unii Europejskiej i Szwajcarię nawet 100 miliardów euro.
REKLAMA
Gospodarzem Świata w powiększeniu był Paweł Lekki.
Polskie Radio 24/db
REKLAMA