Sukces polskich lekarzy: łańcuchowy przeszczep nerek
Zespół specjalistów w Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus w Warszawie przeprowadził pierwszy w Polsce łańcuchowy przeszczep nerek pobranych od żywych i niespokrewnionych dawców. Aleksandra Tomaszek, koordynator transplantacyjny programu „Żywy Dawca Nerki” i uczestniczka zespołu transplantologów oraz Jacek Fiuk, dawca, który brał udział w pierwszej w Polsce operacji przeszczepienia krzyżowego nerek byli gośćmi Rozmów o Zdrowiu.
2015-07-01, 20:27
Posłuchaj
23 czerwca 2015 roku lekarze Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie przeprowadził pierwsze w Polsce przeszczepienie łańcuchowe nerek, w którym udział wzięły 3 pary pacjentów.
– Do naszej kliniki zgłaszają się pary, które mają niezgodną grupę krwi oraz pary do przeszczepienia nerek rodzinnego. Aby dokonać przeszczepienie rodzinne, należy wykonać próbę krzyżową. Jeśli wynik jest ujemny, to się cieszymy. Jeśli jest dodatni, to oznacza, że biorca jest „uczulony” na swojego dawcę. Wtedy nie możemy do takiego przeszczepu dopuścić. Przeszczepienie łańcuchowe to metoda dla tych par, które mają niezgodną grupę krwi lub są niezgodne immunologicznie – tłumaczyła w Polskim Radiu 24 Aleksandra Tomaszek.

REKLAMA
Operację pobrania nerek i ich przeszczepienia wykonali: prof. Andrzej Chmura, prof. Artur Kwiatkowski oraz dr n. med. Rafał Kieszek. Pary do przeszczepienia przygotowane zostały przez nefrologów: dr n. med. Jolantę Gozdowską oraz dr Martę Serwańską-Świętek.
Gościem Polskiego Radia 24 była również dr n. med. Anna Wegner, adiunkt w Klinice Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, która mówiła o nowotworach głowy i szyi.
Gospodarzem programu był Henryk Szrubarz.
Polskie Radio 24/dds
REKLAMA
REKLAMA