Konflikty na linii państwo-Kościół

Podpisanie przez prezydenta Bronisława Komorowskiego ustawy o in vitro wywołało sprzeciw Episkopatu Polski i kolejną burzę światopoglądową. O konfliktach na linii państwo-Kościół rozmawiali goście Debaty Poranka: Anna Dryjańska, Tomasz Wiścicki i prof. Roman Bäcker.

2015-07-22, 21:34

Konflikty na linii państwo-Kościół
Zdjęcie ilustracyjne/fot.flickr/rogersmith

Posłuchaj

23.07.15 Prof. Roman Bäcker: „Polacy stają się coraz mniej chrześcijańscy (…)”
+
Dodaj do playlisty

Prezydenta Bronisława Komorowskiego krytykuje arcybiskup Henryk Hoser, który mówi, że prezydent całkowicie zignorował głosy ekspertów i duchownych.  Kościół traci swój wpływ na polską politykę oraz społeczeństwo i, jak zwracała uwagę Anna Dryjańska prowadząca blog Watykanizacja, sami wierni nie zgadzają się ze światopoglądem prezentowanym przez biskupów.

Anna Dryjańska, blog "Watykanizacja" Anna Dryjańska, blog "Watykanizacja"

– Biskupi chcą narzucić swój światopogląd poprzez regulacje prawne. Mogą to robić swoim wiernym, ale nie wszystkim obywatelom, którzy chcą żyć zgodnie ze swoimi wyborami. Jednak także katolicy i katoliczki nie przyjmują punktu widzenia lansowanego przez hierarchów – mówiła w Polskim Radiu 24 działaczka feministyczna.

REKLAMA

Publicysta Tomasz Wiścicki podkreślił, że obowiązkiem Kościoła jest zabieranie głosu w takich sprawach, jak in vitro.

Tomasz Wiścicki, publicysta Tomasz Wiścicki, publicysta

– Większość katolików odrzuca nauczanie Kościoła w kwestii in vitro, ale nie zwalnia to Kościoła z obowiązku zabierania głosu w tej sprawie. Biskupi sprzeniewierzyli by się naukom Chrystusa, co dla nich jest bardzo istotne. Jeśli ludzie tego nie przyjmują, to tym bardziej duchowni powinni głosić swoje poglądy – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Natomiast prof. Roman Bäcker z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu stwierdził, że Polacy są coraz mniej chrześcijańscy.

REKLAMA

– Konflikty państwo-Kościół są tylko częścią ważnego sporu światopoglądowego dotyczącego stosunku do nowoczesności. Nie chodzi tylko o stosunek do niej, ale także o proces modernizacji polskiego społeczeństwa. Mamy napięcie między różnymi wizjami świata – ocenił politolog.

Więcej o sporach ideologiczny między Kościołem a jego wiernymi i państwem polskim w całości rozmowy z gośćmi Debaty Poranka.

Gospodarzem audycji był Robert Walenciak.

Polskie Radio 24/gm

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej