Konflikty na linii państwo-Kościół
Podpisanie przez prezydenta Bronisława Komorowskiego ustawy o in vitro wywołało sprzeciw Episkopatu Polski i kolejną burzę światopoglądową. O konfliktach na linii państwo-Kościół rozmawiali goście Debaty Poranka: Anna Dryjańska, Tomasz Wiścicki i prof. Roman Bäcker.
2015-07-22, 21:34
Posłuchaj
Prezydenta Bronisława Komorowskiego krytykuje arcybiskup Henryk Hoser, który mówi, że prezydent całkowicie zignorował głosy ekspertów i duchownych. Kościół traci swój wpływ na polską politykę oraz społeczeństwo i, jak zwracała uwagę Anna Dryjańska prowadząca blog Watykanizacja, sami wierni nie zgadzają się ze światopoglądem prezentowanym przez biskupów.

– Biskupi chcą narzucić swój światopogląd poprzez regulacje prawne. Mogą to robić swoim wiernym, ale nie wszystkim obywatelom, którzy chcą żyć zgodnie ze swoimi wyborami. Jednak także katolicy i katoliczki nie przyjmują punktu widzenia lansowanego przez hierarchów – mówiła w Polskim Radiu 24 działaczka feministyczna.
REKLAMA
Publicysta Tomasz Wiścicki podkreślił, że obowiązkiem Kościoła jest zabieranie głosu w takich sprawach, jak in vitro.

– Większość katolików odrzuca nauczanie Kościoła w kwestii in vitro, ale nie zwalnia to Kościoła z obowiązku zabierania głosu w tej sprawie. Biskupi sprzeniewierzyli by się naukom Chrystusa, co dla nich jest bardzo istotne. Jeśli ludzie tego nie przyjmują, to tym bardziej duchowni powinni głosić swoje poglądy – powiedział gość Polskiego Radia 24.
Natomiast prof. Roman Bäcker z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu stwierdził, że Polacy są coraz mniej chrześcijańscy.
REKLAMA
– Konflikty państwo-Kościół są tylko częścią ważnego sporu światopoglądowego dotyczącego stosunku do nowoczesności. Nie chodzi tylko o stosunek do niej, ale także o proces modernizacji polskiego społeczeństwa. Mamy napięcie między różnymi wizjami świata – ocenił politolog.
Więcej o sporach ideologiczny między Kościołem a jego wiernymi i państwem polskim w całości rozmowy z gośćmi Debaty Poranka.
Gospodarzem audycji był Robert Walenciak.
Polskie Radio 24/gm
REKLAMA
Polecane
REKLAMA