Alarm w Tajlandii. Kolejny ładunek wybuchowy w Bangkoku

Tajlandzka policja rozbroiła w poniedziałek ładunek wybuchowy znaleziony w Bangkoku. Nie jest jasne, czy incydent miał związek z ubiegłotygodniowym zamachem bombowym, w którym zginęło 20 osób. Śledztwo w tej sprawie utrudniają popsute kamery monitoringu.

2015-08-24, 14:21

Alarm w Tajlandii. Kolejny ładunek wybuchowy w Bangkoku

Przedstawicieli policji Kamthorn Aucharoen powiedział agencji Reutera, że bomba znajdowała się na ulicy odchodzącej od jednej z głównych stołecznych arterii. Policja nie była w stanie potwierdzić, czy ładunek ma związek z ubiegłotygodniowym zamachem lub drugą niegroźną eksplozją na nabrzeżu w stolicy.

17 sierpnia doszło do najkrwawszego zamachu w Tajlandii w ostatnich latach. 20 osób, w tym 14 obcokrajowców, zginęło przed hinduistyczną świątynią Erawan w centrum Bangkoku. Jak dotąd żadna organizacja nie przyznała się do zamachu.

Źródło: RUPTLY/x-news

Policja ujawniła, że nie jest pewna, czy główny podejrzany wciąż przebywa w kraju. Chodzi o mężczyznę, który na nagraniu z monitoringu wchodzi do świątyni z plecakiem i wychodzi już bez niego, 15 minut przed wybuchem.

REKLAMA

Problemy z monitoringiem

Młodego mężczyznę w żółtej koszulce z bujnymi, czarnymi włosami widać też było na nagraniu z kamer, gdy odjeżdżał z miejsca zamachu motocyklową taksówką. Jednak większość kamer znajdujących się na drodze podejrzanego była popsuta. Dlatego policja nie dysponuje wieloma kolejnymi nagraniami.

- Niektóre kamery monitoringu nie nagrywają odpowiednio obrazów. Niektóre były uszkodzone. Oznacza to, że traciliśmy czas, próbując ustalić, dokąd udał się podejrzany - powiedział w poniedziałek komendant policji Somyot Poompanmuang.

Źródło: CNN Newsource/x-news

Po ataku rzecznicy różnych służb przekazywali sprzeczne niekiedy informacje na temat wyglądu podejrzanego, liczby jego domniemanych wspólników i prawdopodobieństwa zaangażowania cudzoziemców. - Chcecie znać prawdę? Nie wiemy, czy podejrzany wciąż przebywa w Tajlandii, ale muszę zakładać, że tak jest, gdyż nie mamy informacji, iż wyjechał - powiedział Somyot Poompanmuang.

REKLAMA

Cios w turystykę?

Według rządu zamach miał zaszkodzić turystyce, która generuje ok. 10 proc. PKB Tajlandii, i tym samym wpłynąć na pogorszenie się sytuacji gospodarczej kraju. Wojskowym władzom zależy na wzroście gospodarczym, w czasie gdy prowadzą kraj do wyborów w przyszłym roku.

Nie ma jednak większych oznak, że zamach zniechęcił chińskich turystów do odwiedzania Tajlandii - poinformowało Tajlandzko-Chińskie Stowarzyszenie Turystyczne, które nadzoruje ponad 200 firm ściągających chińskich turystów do Tajlandii. Chińczycy stanowią największą grupę zagranicznych turystów w Tajlandii. Siedmiu z 14 zabitych w ataku cudzoziemców pochodziło z Chin kontynentalnych lub Hongkongu.

Źródło: STORYFUL/x-news

Jak poinformowała w poniedziałek tajlandzka junta, z przeprowadzonego na jej zlecenie badania wynika, iż "turyści niezbyt przejmują się atakiem".

REKLAMA

PAP/aj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej