UE zabierze pieniądze krajom niechętnym imigrantom?
Niemiecki chadek, szef komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego, zaproponował, by państwa, które zgodzą się na przyjmowanie uchodźców, otrzymały dodatkowe unijne fundusze strukturalne.
2015-09-01, 21:00
Posłuchaj
A to oznaczałoby, że komuś trzeba je będzie odebrać. Polska jest obecnie największym beneficjentem funduszy strukturalnych.
Szef parlamentarnej komisji Elmar Brok przedstawił swój pomysł w rozmowie z niemieckim dziennikiem "Tagesspiegel". Według niego, kraje, które w sposób właściwy reagują na sytuację uchodźców, powinny dostać więcej unijnych funduszy strukturalnych. To może być niebezpieczne dla Polski. Ma ona wprawdzie zagwarantowaną pulę pieniędzy w unijnej kasie do 2020 roku, więc odebranie tych funduszy nie będzie łatwe. Ale jeśli na przykład Warszawa popełni błąd przy realizacji jakiegoś projektu albo nie wykorzysta przyznanych pieniędzy, wtedy je straci, bo na ulgowe traktowanie raczej nie będzie mogła liczyć. Tym bardziej, że Komisja Europejska nie odrzuca pomysłu niemieckiego chadeka.
- Komisja jest otwarta na wszystkie konstruktywne pomysły, które zachęcą kraje do przyjmowania większej liczby imigrantów - powiedziała rzeczniczka Komisji Natasha Bertaud. Taką odpowiedź Komisji Europejskiej można traktować jako kolejną presję na kraje, które nie chcą się godzić na przyjmowanie uchodźców u siebie. Są to przede wszystkim biedniejsze państwa z Europy Środkowo-Wschodniej.
Fala uchodźców w UE
Już ponad 350 tys. uchodźców i migrantów przybyło do Europy przez Morze Śródziemne od stycznia, a co najmniej 2643 osoby poniosły śmierć - poinformowała we wtorek Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM).
REKLAMA
Ok. 235 tys. ludzi dotarło do Grecji, a ok. 115 tys. do Włoch. Ponad 2 tys. uchodźców przybyły do Hiszpanii, a ok. stu na Maltę - wymienia w dokumencie przekazanym dziennikarzom ta organizacja z siedzibą w Genewie.
Jeszcze w piątek wieczorem IOM podawała, że od początku br. na niebezpieczną podróż przepełnionymi łodziami zdecydowało się ok. 330 tys. migrantów i uchodźców.
W całym ubiegłym roku drogą morską do Europy dotarło ok. 219 tys. osób.
Według Urzędu Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) w całym 2014 roku na Morzu Śródziemnym zginęło lub zaginęło 3,5 tys. ludzi.
REKLAMA
IAR, to
REKLAMA