Intensywne całowanie osłabia alergie skórne? IgNoble 2015 rozdane
Skutki intensywnego całowania się, globalne użycie słowa "hę" wyrażającego niezrozumienie, czy wpływ użądlenia pszczoły na różne części ciała. Te i inne dziwaczne badania naukowe otrzymały tegoroczne żartobliwe nagrody IgNobli, potocznie zwanych anty-noblami.
2015-09-18, 11:05
Posłuchaj
Badacz Michael L. Smith został nagrodzony za badanie, w którym wykazał, że miejscem najbardziej wrażliwym na użądlenie pszczoły jest penis. By to stwierdzić, przez ponad miesiąc pozwalał codziennie użądlić się w 25 wyznaczonych miejscach ciała.
Medycznego Ig Nobla otrzymały dwa zespoły naukowców, które badały biologiczne efekty intensywnego całowania. Uczeni wykazali, że prowadzi ono do osłabienia alergii skórnych.
Nagrodzona została również policja z Bangkoku – za pomysł, by funkcjonariuszom płacić więcej za rezygnację z łapówek.
Wyróżniony został też zespół, który dowiódł, że wszystkie większe ssaki oddają mocz średnio przez 21 sekund. Nagrodzeni matematycy udowodnili, w jaki sposób siedemnastowieczny afrykański władca mógł spłodzić 888 dzieci w ciągu 30 lat.
REKLAMA
A australijscy chemicy pokazali jajko najpierw ugotowane na twardo, a potem "odgotowane" czyli częściowo przywrócone do stanu surowego.
Podczas ceremonii ogłaszania laureatów nie zabrakło dobrego humoru, w tym przemówień rymowanych. "Bzyk bzyk bzyk, co to za trick, oj, to pszczoła żądli mnie dookoła”, mówił nagrodzony entomolog.
25. ceremonia wręczenia nagród odbyła się - jak zawsze - na prestiżowym Uniwersytecie Harvarda w Bostonie.
IAR,TVP Info,kh
REKLAMA
REKLAMA