Węgry: liczba uchodźców ponownie wzrosła
Węgierska policja odnotowała, że zwiększa się ponownie liczba imigrantów i uchodźców, którzy dotarli na Węgry.
2015-10-03, 18:25
Posłuchaj
Liczba przybywających na Węgry uchodźców ponownie wzrosła, tego dnia zarejestrowano ich 4 897 - poinformowała węgierska policja. Po raz pierwszy odnotowano także 15 uchodźców na granicy z Ukrainą.
Według policji 4 796 migrantów przeszło granicę chorwacko-węgierską, a 81 serbsko-węgierską. Pięciu migrantów zarejestrowano poza strefą przygraniczną w głębi kraju.
W ubiegłą środę na Węgry dotarło blisko 4 200 uchodźców, a w czwartek 3 600. Wynoszący 10 046 osób dobowy rekord osiągnięto 24 września. Od stycznia węgierskie władze zarejestrowały przyjazd 300 182 migrantów, większość z nich udała się dalej w kierunku granicy austriackiej.
Chorwacja: 100 tysięcy imigrantów przez trzy tygodnie
REKLAMA
Przez ostatnie trzy tygodnie do Chorwacji przybyło ponad 100 tys. uchodźców i niemal wszystkich z nich odesłano w kierunku Węgier - powiedział w sobotę chorwackiej telewizji N1 minister spraw wewnętrznych Ranko Ostojić. Informacji tej udzielił przed obozem dla uchodźców w Opatovacu na wschodzie kraju.
Węgry transportują z kolei migrantów do granicy austriackiej. Tylko w sobotę do godziny 9 rano do Chorwacji dotarło blisko 2,5 tys. nowych uchodźców - podało ministerstwo spraw wewnętrznych w Zagrzebiu.
Według chorwackiej telewizji publicznej HRT Węgry być może już w niedzielę zamkną ostatnią lukę na swej zabezpieczonej ogrodzeniem granicy z Chorwacją. Jak zaznaczył Ostojić, z sąsiednią Słowenią uzgodniono plan awaryjny na wypadek, gdyby do tego doszło. Szczegółów planu minister nie ujawnił.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Imigranci w Europie
Tusk o problemie uchodźców i imigrantów
Unia Europejska musi odzyskać kontrolę nad swoimi granicami zewnętrznymi – o tym mówił Donald Tusk, szef Rady Europejskiej, który w sobotę wziął udział w Sopocie w gali kończącej Europejskie Forum Nowych Idei.
Donald Tusk wspominał w swym wystąpieniu o budowanym na Węgrzech ogrodzeniu na zewnętrznej granicy Unii Europejskiej. - Mury dzielą, ale są także po to, aby chronić - mówił szef Rady Europejskiej. Zwrócił uwagę, że odzyskanie kontroli na granicami zewnętrznymi nie jest potrzebne, aby zagrodzić drogę uchodźcom, ale po to, aby "odzyskać poczucie wspólnoty politycznej".
Były premier przyznał, że wielu Europejczyków obawia się fali emigracji, widząc chaos na granicach i bezradność Europy. - Humanitarna, iście europejska, polityka migracyjna, będzie możliwa tylko wtedy, kiedy odzyskamy kontrolę nad granicami zewnętrznymi - mówił.
Donald Tusk dodał, że dziś o tym, kto dotrze na Stary Kontynent, nie decyduje dobrze zorganizowana europejska polityka migracyjna, a szmuglerzy i przemytnicy, którzy narażają życie uchodźców. Jego zdaniem, uchodźcy stali się częścią wojny hybrydowej. Donald Tusk przyznał w swoim wystąpieniu, że wpływ imigrantów na obecne losy Europy jest coraz większy. Były premier dodał, że nieprzypadkowo uchodźcy wybierają Europę i to - jego zdaniem - jest optymistyczne - nikt nie ma wątpliwości, gdzie życie jest najbardziej godne.
REKLAMA
Donald Tusk uważa, że rozstrzygnięcia militarne w Syrii wywołają nową falę uchodźców. Osiem milionów Syryjczyków, którzy do tej pory nie opuścili swojego kraju, choć porzucili swoje dotychczasowe domy, zdecyduje się wyjechać z Syrii.
Dane ONZ: w tym roku do Europy przybyło pół miliona imigrantów
Według UNHCR od początku roku do Europy dotarło ponad 520 tys. migrantów, z których większość to Syryjczycy i Afgańczycy. Spośród nich ponad 130 tys. przedostało się do Włoch, a prawie 400 tys. - do Grecji. Od stycznia ok. 3 tys. osób zginęły lub zostały uznane za zaginione podczas przepraw przez Morze Śródziemne.
REKLAMA
W ostatnich dniach liczba migrantów napływających do Grecji spadła ze względu na złe warunki meteorologiczne. Wcześniejsze dane informowały o 5 tys. uchodźców dziennie, obecnie jest to ok. 3,3 tys. osób, a w czwartek - było to tylko 1,5 tys. Jednocześnie UNHCR wyraził zaniepokojenie niewystarczającymi możliwościami przyjmowania uchodźców w Grecji.
UNHCR: 1,4 mln uchodźców przypłynie do Europy w latach 2015-2016
Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) przewiduje, że w 2015 i 2016 roku do Europy przez Morze Śródziemne dotrze około 1,4 mln uchodźców. Wcześniej szacunki tej oenzetowskiej instytucji mówiły o 850 tys. przybyszów.
"UNHCR przewiduje, że do 700 tys. ludzi będzie szukało bezpieczeństwa i międzynarodowej ochrony w Europie w roku 2015" - napisano w dokumencie, do którego dotarła agencja Reutera. "Możliwe, że liczba ta będzie jeszcze większa w roku 2016, ale na razie planowanie oparto na tych samych szacunkach, co na rok 2015" - wskazano.
Na początku września UNHCR przewidywało, że w 2015 roku do Europy przybędzie 400 tys. imigrantów i uchodźców, a rok później - 450 tys. Jednak do 28 września przybyło prawie 521 tysięcy. Spośród nich prawie 383 tys. dotarło do Grecji, a ok. 129 tys. do Włoch. Według UNHCR ok. 54 proc. z nich to Syryjczycy, a 13 proc. to Afgańczycy. 71 proc. ludzi, którzy dotarli do Grecji, to Syryjczycy. Od stycznia ok. 3 tys. osób zginęło lub zostało uznanych za zaginione.
REKLAMA
UNHCR zwiększyła w najnowszym dokumencie wartość niezbędnej dla uchodźców pomocy z 30,5 mln dolarów do 128 mln USD. Organizacja zwróciła się również do darczyńców o możliwość elastycznego lokowania funduszy ze względu "na bardzo zmienny kontekst operacyjny".
PAP/IAR/agkm
REKLAMA
REKLAMA