MON podaje lokalizacje składów amerykańskiego sprzętu w Polsce
Polska i USA zawarły porozumienie ws. lokalizacji przyszłych składów amerykańskiego sprzętu wojskowego. Amerykanom zostaną udostępnione tereny i obiekty w Łasku, Drawsku Pomorskim, Skwierzynie, Ciechanowie i Choszcznie - poinformowało w czwartek MON.
2015-10-08, 17:22
Posłuchaj
- Mamy ustalone ze Stanami Zjednoczonymi, że inwestycje na rzecz amerykańskiej obecności będą podjęte w pięciu miejscach w Polsce - w Skwierzynie, Ciechanowie, Drawsku Pomorskim, Łasku i Choszcznie. To jest pięć miejsc, w których podejmujemy wspólnie inwestycje, korzystając z tego miliarda dolarów, który ogłosił podczas ostatniej wizyty w Warszawie prezydent Obama - powiedział dziennikarzom wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak, który przebywa w Brukseli na spotkaniu ministrów obrony NATO.
W sierpniu Siemoniak powiedział, że magazyny ciężkiego sprzętu amerykańskich sił zbrojnych powstaną w połowie 2016 r. Strona polska chce to połączyć z udziałem amerykańskich oddziałów w ćwiczeniu Anakonda - użyty podczas manewrów sprzęt miałby pozostać w Polsce.
Jak podawała amerykańska prasa, do Europy Wschodniej miałoby trafić ciężkie uzbrojenie, w tym czołgi i inne wozy pancerne, dla 5 tys. żołnierzy USA. Na terytorium każdego z państw bałtyckich - Litwy, Łotwy i Estonii - miałoby się znaleźć wyposażenie dla 150-osobowej kompanii, a w Polsce, Rumunii, Bułgarii i być może na Węgrzech sprzęt dla 750-osobowych batalionów.
Jak informuje MON w komunikacie, porozumienie umożliwia stronie amerykańskiej "wydatkowanie z własnego budżetu środków na rozwój niezbędnej infrastruktury, umożliwiającej obecność sił zbrojnych USA na terenie Polski. Może ona przybrać postać rozlokowania żołnierzy oraz składowania mienia, sprzętu, zaopatrzenia oraz materiałów".
Porozumienie otwiera m.in. drogę do stworzenia baz sprzętu amerykańskiego na terenie naszego kraju, "tym samym do wzmocnienia obecności sojuszniczej i podniesienia poziomu bezpieczeństwa w Polsce i w całym regionie". Jest to kontynuacja współpracy wojskowej między obydwoma krajami w ostatnich latach. Przykładem tego są realizowane przedsięwzięcia szkoleniowe w ramach Aviation Detachment, Heavy Detachment, czy rotacyjna obecność baterii rakiet Patriot na terenie Polski.
IAR, PAP, bk
REKLAMA