Prezydent Duda z wizytą we Francji. Rozmowy m.in. o Ukrainie, Bliskim Wschodzie i imigrantach
Andrzej Duda spotkał się w Paryżu z Francoisem Hollandem. Prezydenci Polski i Francji rozmawiali o najważniejszych problemach międzynarodowych, w tym o sytuacji na Ukrainie i Bliskim Wschodzie.
2015-10-28, 16:00
Posłuchaj
Prezydent Duda proponuje zwiększenie pomocy dla uchodźców w obozach w Turcji i Jordanii/IAR
Dodaj do playlisty
Francois Hollande rozpoczął wspólną konferencję od gratulacji i deklaracji, że wybory w Polsce nie zmieniają dobrych relacji polsko-francuskich.
Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że współpraca pomiędzy Polską a Francją, tradycyjnie jest bardzo dobra. Jak powiedział, rozmowy odbyły się w przyjaznej atmosferze, a stanowiska Polski i Francji są w większości zbieżne.
Polska uzyskała we Francji zapewnienie, że może liczyć na wsparcie Paryża w staraniach o miejsce niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ. Z kolei prezydent Duda zadeklarował poparcie dla francuskich planów stabilizacji na Bliskim Wschodzie.
Odnosząc się do sytuacji na Ukrainie Andrzej Duda podkreślił, że porozumienia mińskie muszą być przestrzegane i identyczne stanowisko w tej kwestii przedstawił jego rozmówca. Polski prezydent podkreślił, że jako najbliższy sąsiad Ukrainy, Polska chce, aby konflikt na wschodzę tego kraju jak najszybciej został zakończony, jednak Polska i Francja uznają prawo Ukrainy do pełnej integralności terytorialnej.
REKLAMA
Problem imigrantów
Andrzej Duda podkreślił, że należy pomagać uchodźcom z Syrii, ale najlepiej by działo się to jak najbliżej ich kraju. Jak uzasadnił, zwiększa to szanse na ich powrót do domów w przyszłości. Dlatego polski prezydent postuluje zwiększenie pomocy finansowej dla osób przebywających w tymczasowych obozach na przykład w Turcji. Te działania powinny być uzupełniane o skuteczną ochronę granic.
Posłuchaj
Francois Hollande o kwestii imigrantów [tłum: polski rząd podjął zobowiązania w tym zakresie. Wszyscy jesteśmy świadomi, że jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo zewnętrznych granic UE, ale również musimy w sposób godny traktować uchodźców]/IAR 0:21
Dodaj do playlisty
Prezydent Francji przypomniał, że "polski rząd podjął zobowiązania w tym zakresie". - Wszyscy jesteśmy świadomi, że jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo zewnętrznych granic UE, ale również musimy w sposób godny traktować uchodźców - podkreślił Hollande.
Zaznaczył, że trwają dyskusje UE z Turcją dotyczące znalezienia rozwiązania kryzysu imigracyjnego. Jak mówił, chodzi o to, by osoby z obozów dla uchodźców w Turcji, Libanie, Jordanii, "które musiały uciec z Syrii, Iraku czy innych krajów, mogły przebywać w tych obozach w warunkach jak najbardziej godnych i by nie były zmuszane do ucieczki do Europy".
TVN24/x-news
REKLAMA
Andrzej Duda poinformował, że rozmawiał także ze swoim francuskim odpowiednikiem o sprawie Wielkiej Brytanii - zbliżającego się tam referendum w kwestii obecności w Unii Europejskiej, o tym, jakie działania może podejmować brytyjski rząd. - Mamy nadzieję, że referendum zakończy się pozytywnie dla Unii Europejskiej - czyli że Wielka Brytania w Unii zostanie, oraz że negocjacje, które podejmuje pan Cameron, zakończą się wspólnym sukcesem - dodał polski prezydent.
Będzie spotkanie rządów Polski i Francji
Na początku 2016 roku w Polsce dojdzie do spotkania rządów Polski i Francji - zapowiedział Francois Hollande. Stanie się to najprawdopodobniej w Warszawie. Hollande zapowiedział też spotkanie Trójkąta Weimarskiego w pierwszym półroczu przyszłego roku, przed szczytem NATO w Warszawie.
Powiązany Artykuł
Ważne deklaracje w sprawie NATO. Andrzej Duda na Downing Street
- Prezydent Duda i ja przywiązujemy dużą wagę do Trójkąta Weimarskiego. Wczoraj spotkałem się z kanclerz Angelą Merkel i mówiłem jej o dzisiejszym spotkaniu. Postanowiliśmy zorganizować spotkanie Trójkąta Weimarskiego w pierwszym półroczu przyszłego roku, przed szczytem NATO, który będzie miał miejsce w lipcu w Polsce - powiedział francuski prezydent.
REKLAMA
Kto będzie premierem?
W czasie wizyty w Paryżu Andrzej Duda zasygnalizował komu powierzy misję tworzenia nowego rządu. Prezydent zasygnalizował, że będzie to Beata Szydło. Stało się to w chwili, gdy Andrzej Duda podkreślał wagę współpracy gospodarczej między Polską i Francją.
Posłuchaj
Prezydent sygnalizuje, że misję tworzenia nowego rządu powierzy Beacie Szydło/IAR 0:28
Dodaj do playlisty
To właśnie prezydent decyduje, kiedy zbierze się parlament i komu powierzyć misję tworzenia rządu. Na razie nie znane są precyzyjne terminy. Dziś politycy PiS poinformowali, że Komitet Polityczny partii wydelegował trzyosobową ekipę do rozmów z prezydentem na temat dat kolejnych ruchów powyborczych.
WYBORY PARLAMENTARNE: SERWIS SPECJALNY >>>
Wysokie odznaczenia dla Polonii
Wręczenie wysokich odznaczeń państwowych wybitnym działaczom polonijnym to ostatni akcent wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Paryżu. Uroczystość odbyła się w Pałacu Monako - siedzibie polskiej ambasady w stolicy Francji.
REKLAMA
Posłuchaj
Wręczenie wysokich odznaczeń państwowych wybitnym działaczom polonijnym- to ostatni akcent wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Paryżu. Relacja Marka Brzezińskiego/IAR 0:47
Dodaj do playlisty
Prezydent Andrzej Duda najwyższym odznaczeniem, Krzyżem Komandorskim wyróżnił księdza infułata Stanisława Jeża, do niedawna rektora Polskiej Misji Katolickiej w Paryżu. Ksiądz Jeż otrzymał to odznaczenie już bardzo dawno, ale nie chciał go przyjąć z rąk kolejnych prezydentów RP, odebrał Krzyż Komandorski dopiero z rąk Andrzeja Dudy.
Czterem osobom prezydent wręczył krzyże oficerskie, a ośmiu - krzyże kawalerskie, wszystkie za wybitne zasługi w działalności polonijnej.
REKLAMA
Mówiąc o kolejnych falach emigracji polskiej do Paryża prezydent Andrzej Duda powiedział, że bardzo chciałby, żeby wszyscy wracali do Polski. Zapewnił, że będzie czynił wszystko, by do tego zachęcić Polaków mieszkających poza krajem. Obiecał, że to nie są słowa, lecz, że pójdą za tym czyny.
IAR/PAP/iz
REKLAMA