Pielęgniarki jak lekarze. Będą wydawać recepty i kierować na badania

Minister zdrowia Marian Zembala podpisał rozporządzenie zwiększające uprawnienia pielęgniarek i położnych. Od stycznie będą one mogły - tak jak lekarze - wypisywać recepty na leki oraz zlecać badania.

2015-10-29, 20:15

Pielęgniarki jak lekarze. Będą wydawać recepty i kierować na badania
. Foto: Kurhan/sxc.hu/cc

Posłuchaj

Minister zdrowia Marian Zembala: zaufajmy pielęgniarkom (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Jak tłumaczy Marian Zembala, możliwość wystawiania recept to zarówno uznanie rangi i pozycji pielęgniarki, jak i szansa na skrócenie kolejek. Minister sprecyzowal, że chodzi szczególnie o pacjentów, którzy przychodzą tylko po receptę niezbędną do kontynuacji leczenia.

Zembala dodał, że rozszerzenie zadań pielęgniarek, to jednocześnie zwiększenie wymagań wobec lekarzy, którzy mając więcej czasu, powinni bardziej skupić się na chorych.

Wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki powiedział, że pielęgniarki i położne będą mogły przedłużać leki wypisane wcześniej przez lekarza. Natomiast pielęgniarki z tytułem magistra samodzielnie będą ordynować leki z określonej listy, między innymi antybiotyki, leki przeciwzapalne i przeciwbólowe.

REKLAMA

Posłuchaj

Wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki o badaniach, które będą zlecać pielęgniarki (IAR) 0:16
+
Dodaj do playlisty

 

Pielęgniarki będą też mogły zlecać podstawowe badania potrzebne do diagnostyki najczęstszych chorób, między innym: morfologię, badanie ogólne moczu, wymazy i posiewy bakteriologiczne.

Same pielęgniarki mówią, że będą to dla nich dodatkowe obowiązki.

REKLAMA

W połowie października pielęgniarki wywalczyły podwyżki. Wynagrodzenia pielęgniarek i położnych mają wzrastać po 400 zł przez cztery lata. W piśmie opublikowanym na stronie resortu zdrowia minister Marian Zembala ocenia, że to rozporządzenie "kończy 10-letnią batalię o poprawę pozycji pielęgniarki i położnej w naszym kraju, w aspekcie nie tylko zawodowym, ale także ekonomiczno-medycznym". Zembala podziękował środowisku pielęgniarskiemu za "odpowiedzialny i rozważny dialog, uwzględniający dobro chorych, jako nadrzędne, ale i możliwości finansowe państwa".

IAR/PAP/fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej