Jak obniżyć rachunki za prąd?
Polskie gminy, a wśród nich Korczew na Mazowszu, stawiają na rozwój fotowoltaiki.
2015-11-18, 09:25
Posłuchaj
W Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013, na pilotażowy program budowy na terenach wiejskich niewielkich instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii, przeznaczono 22 miliony 750 tysięcy euro.
O wsparcie, mogły starać się gminy. Z tej puli, na budowę instalacji fotowoltaicznych, skorzystała między innymi gmina Korczew, w województwie mazowieckim. Zrealizowano program pilotażowy.
Nowe prawo
Wójt Sławomir Wasilczuk wyjaśnia, że właściciele domów, na których zainstalowano panele fotowoltaiczne, będą prosumentami, co umożliwiają wchodzące w życie z początkiem przyszłego roku, nowe przepisy. - Od pierwszego stycznia 2016 roku wchodzi ustawa, że elektrownia jest zobowiązana do odkupienia nadwyżki energii. Przygotowujemy dla każdej instalacji indywidualne dokumenty i będziemy to składali do energetyki, żeby każdy z mieszkańców mógł podpisać indywidualnie umowę, po to żeby energetyka mogła założyć liczniki dwukierunkowe. Ustawa mówi o półrocznym okresie rozliczeniowym. Na fakturze będą koszty związane z pobraniem energii i z wyprodukowaniem energii. Prosument będzie miał do zapłaty równicę powstałą w wyniku kupna i sprzedaży energii – wyjaśnia rozmówca.
Można sprzedawać tylko do sieci
Niestety warunki w umowie dotyczącej programu pilotażowego w gminie Korczew nie przewidują możliwości bezpośredniej sprzedaży nadwyżki energii przez mieszkańców - Tam było założenie, że ta inwestycja nie może przynosić dochodu mieszkańcom – dodaje.
REKLAMA
Czyli mieszkańcy będą prosumentami, ale w niepełnym wymiarze.
W latach 2014-2020, środki unijne na rozwój Odnawialnych Źródeł Energii, będą dostępne przede wszystkim w ramach programu "Infrastruktura i Środowisko", a także w Regionalnych Programach Operacyjnych.
Andrzej Ilczuk, abo
REKLAMA
REKLAMA