Migranci w Polsce nagrywają swoje wizytówki. Nie trzeba się bać
Każdy imigrant mieszkający w Polsce może nagrać krótki filmik, w którym opowiada o sobie. Filmiki zbiera Międzynarodowa Organizacja do spraw Migracji i publikuje na swoim blogu oraz Facebooku.
2015-11-20, 22:00
Posłuchaj
Joanna Łozińska z Międzynarodowej Organizacji do spraw Migracji: boimy się migrantów, ponieważ ich nie znamy (IAR)
Dodaj do playlisty
To część kampanii pod hasłem #JestemMigrantem. - Ma ona zachęcać do tego, żebyśmy poznali przybyszów z innych stron świata i ich się nie bali - mówi Joanna Łozińska z Międzynarodowej Organizacji do spraw Migracji. Filmy, na których migranci opowiadają o swoim życiu w Polsce publikowane są co kilka dni.
Jak mówi Łozińska, na całym świecie można zauważyć niepokojący trend postrzegania migrantów poprzez mity i stereotypy, co sprawia, że ich obraz jest często negatywny. - My chcemy rozwiewać te mity, rozwiewać te stereotypy i budować pozytywny wizerunek migrantów oraz pokazywać, że to są ludzie tacy, jak my - tłumaczy Łozińska.
Organizacja chce także zachęcić do poznania cudzoziemców przybywających do naszego kraju. W Polsce migranci stanowią niecały procent społeczeństwa.
REKLAMA
Posłuchaj
Joanna Łozińska z Międzynarodowej Organizacji do spraw Migracji o osobach, które są na filmach w ramach akcji #JestemMigrantem! (IAR) 0:20
Dodaj do playlisty
Na filmach są osoby z różnych stron świata z Rosji, Białorusi, Ukrainy, ale także z Senegalu, Tadżykistanu czy Somalii. - Na tych filmikach mamy sylwetki m.in. dziennikarza, muzyka, neurochirurga, mechanika, studentki - mówi Joanna Łozińska.
Na jednym z filmików swoją historię opowiada dziennikarka Polskiego Radia Rosjanka Masza Makarova.
źródło: youtube/IOM Polska
REKLAMA
Filmy można przesyłać na adres iomwarsaw@iom.int.
IAR/fc
REKLAMA