Nowi sędziowie Trybunału zaprzysiężeni

Prezydent Andrzej Duda odebrał dziś ślubowanie od czterech nowo wybranych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Ślubowanie złożyli Henryk Cioch, Lech Morawski, Mariusz Muszyński i Piotr Pszczółkowski. Sędziowie zostali zaprzysiężeni podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim. "Zachowana została ciągłość pracy Trybunału" - stwierdził Andrzej Duda.

2015-12-02, 17:12

Nowi sędziowie Trybunału zaprzysiężeni
Prezydent Andrzej Duda. Foto: Fot. Stanislaw Kowalczuk/East News

Posłuchaj

02.12.15 Łukasz Jasina: „Nie ma w Polsce obiektywnych narzędzi prawnych do stwierdzenia, kto ma rację w sporze wokół TK”
+
Dodaj do playlisty

Po tym, jak Sejm przegłosował w środę kandydatury pięciu sędziów - Henryka Ciocha, Lecha Morawskiego, Mariusza Muszyńskiego, Julii Przyłębskiej i Piotra Pszczółkowskiego, prezydent Andrzej Duda dokonał zaprzysiężenia 4 z nich - wszystkich oprócz Julii Przyłębskiej.

O kontrowersjach wokół wyboru sędziów Trybunału, a także o politycznym sporze wokół tego organu, w Polskim Radiu 24 mówili dr Łukasz Jasina, publicysta i dr Jerzy Głuszyński, socjolog. 

Wyborowi pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego towarzyszył spór między rządem a opozycją. Ten konflikt widoczny jest także przed Sejmem, gdzie manifestują zwolennicy i przeciwnicy powołania przez PiS nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. 

Piotr Pszczółkowski – W ostatnich latach zajmował się prawnymi aspektami katastrofy smoleńskiej. Pełnił i nadal pełni obowiązki pełnomocnika kilkudziesięciu osób wykonujących prawa pokrzywdzonych ponad dwudziestu ofiar katastrofy w postępowaniach karnych prowadzonych przez wojskowe i powszechne jednostki prokuratury. W 2015 roku został Posłem VIII Kadencji Sejmu RP.

Henryk Cioch – W 2002 roku uzyskał tytuł naukowy profesora nauk prawnych. W latach 1973-2012 był asystentem, adiunktem, a następnie profesorem Instytutu Prawa Cywilnego WPiA UMCS w Lublinie. W 2011 roku został wybrany senatorem VIII kadencji Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Mandat senatora sprawował społecznie.

Julia Przyłębska – W 1988 roku, po odbyciu aplikacji sędziowskiej i asesury w pionie cywilnym okręgu Sądu Wojewódzkiego w Poznaniu, została sędzią Sądu Rejonowego w Poznaniu. Po zrzeczeniu się stanowiska sędziego, pracowała w służbie dyplomatycznej jako konsul i dyplomata-radca ambasady w Ambasadzie RP w Kolonii i Berlinie. W 2007 roku, na podstawie Postanowienia Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, wróciła na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Poznaniu.

Lech Morawski – Jest emerytowanym profesorem zwyczajnym. Przez wiele lat był kierownikiem katedry filozofii i teorii państwa i prawa na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jest autorem 8 książek i podręczników oraz ponad 80 artykułów i innych publikacji.

Mariusz Muszyński – Jest doktorem habilitowanym prawa, profesorem Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dwukrotnie był wybierany przez Sejm na członka Trybunału Stanu na kadencję 2011-2015 oraz na funkcję zastępcy przewodniczącego Trybunału Stanu w 2015 roku.

O sporze politycznym wokół wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego w Polskim Radiu 24 mówili dr Łukasz Jasina, publicysta i dr Jerzy Głuszyński, socjolog.

Polskie Radio 24/PAP/IAR

Polecane

Wróć do strony głównej