Nowe przepisy UE o ochronie danych osobowych. Mają bronić internautów
Jeśli przepisy te wejdą w życie, informacje o użytkownikach nie będą mogły być rozpowszechniane bez ich wyraźnej zgody. A jeśli nawet internauta da takie przyzwolenie, powinien równie łatwo móc się z niego wycofać.
2015-12-17, 14:40
Posłuchaj
Firmy, które nie będą stosować się do tych zasad, mają płacić kary. Dzieci, by móc założyć konto w mediach społecznościowych będą zaś potrzebowały zgody rodziców. Europosłowie chcieli, by taki wymóg obowiązywał do 13 roku życia, ale ostatecznie kraje członkowskie będą miały tutaj możliwość podwyższenia granicy wiekowej, nawet do 16 lat.
Główny negocjator ze strony Parlamentu Europejskiego, europoseł Jan Philippe Albrecht podkreślał, że przepisy może nie są idealne, ale są dużym postępem na drodze od właściwej ochrony danych. - Myślę, że to co osiągnęliśmy, jest nie jest w pełni zadowalające dla wszystkich, ale jednocześnie jest to ogromny krok w dobrym kierunku - powiedział Albrecht.
Nowe przepisy przegłosowała komisja do spraw swobód obywatelskich Parlamentu Europejskiego. Ich kształt został wcześniej wynegocjowany z państwami członkowskimi i Komisją Europejską.
Regulacje muszą być jeszcze formalnie przyjęte przez cały PE, co ma nastąpić wiosną, oraz państwa członkowskie. Po tym każdy kraj będzie miał dwa lata na wdrożenie.
REKLAMA
IAR/iz
REKLAMA