Obchody Dnia Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa
Uroczystości rozpoczną się Apelem Poległych w Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa. Weźmie w nich udział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, weterani i uczestnicy misji oraz delegacja amerykańskiej Polonii.
2015-12-20, 13:00
Posłuchaj
Dzień 21 grudnia został ustanowiony Dniem Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa na mocy decyzji z dnia 23 lipca 2015 roku.
W ten sposób chciano uczcić pamięć pięciu żołnierzy 20. Brygady Zmechanizowanej z Bartoszyc, którzy 21 grudnia 2011 roku polegli w Afganistanie. Pod pojazdem opancerzonym typu M-ATy, którym wracali do bazy w Ghazni, wybuchła mina-pułapka.
Był to najtragiczniejszy - pod względem liczby poległych - dzień dla Wojska Polskiego od II wojny światowej.
Rodziny dostaną portrety bliskich
Obchody Dnia Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa zaplanowano na niedzielę i poniedziałek.
Rozpoczną się one od Apelu Poległych w Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa. Apel zakończy ceremonia złożenia kwiatów i zapaleniem zniczy przed znajdującym się na terenie centrum pomnikiem poległych na misjach.
Po południu, w Wojskowej Akademii Technicznej, odbędzie się uroczyste przekazanie portretów poległych żołnierzy w Iraku i Afganistanie ich rodzinom.
To inicjatywa Polonii amerykańskiej, dwóch organizacji - Polish Home Foundation i Polish Home Association.
- Portrety poległych namalował amerykański weteran wojny w Wietnamie Michael Reagan, który do tej pory stworzył kilka tysięcy portretów poległych żołnierzy amerykańskich, australijskich i kanadyjskich. Polskie stowarzyszenia zwróciły się do niego z pytaniem, czy by nie namalował portretów polskich żołnierzy - wyjaśnił dyrektor Centrum Weterana Działań poza Granicami Kraju ppłk Leszek Stępień.
REKLAMA
Powstały portrety wszystkich polskich żołnierzy poległych w Iraku i Afganistanie. Oryginały dostaną spadkobiercy - wdowy lub rodzice poległych, a jeżeli żołnierz miał zarówno żonę, jak i żyjących rodziców, tym ostatnim zostanie przekazana kopia.
Kopie portretów będzie można również obejrzeć na wystawie w Centrum Weterana. Zostanie ona otwarta w niedzielę i potrwa dwa miesiące.
W poniedziałek w katedrze polowej Wojska Polskiego zostanie odprawiona Msza święta w intencji poległych i zmarłych oraz ich rodzin. Nabożeństwu będzie przewodniczyć biskup polowy gen. bryg. Józef Guzdek.
Kontrowersje wokół daty
- Z jednej strony dobrze, że w końcu jest taki dzień. Z drugiej - data jest niezbyt dobra. Praktycznie od listopada, od Wszystkich Świętych, rodziny bardzo przeżywają ten czas, jest nostalgia, wspominanie, a do tego jest grudzień i święta Bożego Narodzenia, czyli szczególny czas dla rodzin - powiedziała prezes Stowarzyszenia Rodzin Poległych Żołnierzy "Pamięć i Przyszłość" Monika Nosek.
Jak przyznała, bliscy żołnierzy nie wskazują konkretnej daty, na którą byłoby lepiej przenieść obchody, ale generalnie opowiadają się za "jakimś cieplejszym miesiącem", bliżej świąt wojskowych - np. święta Wojska Polskiego (15 sierpnia) lub święta Wojsk Lądowych (12 września).
REKLAMA
- To nie musi być konkretnie w dzień danego święta. To może być dzień przed, dzień po, czy tydzień przed lub tydzień po. To już nie ma jakiegoś większego znaczenia, ale nie w święta Bożego Narodzenia, po prostu - dodała Nosek.
IAR, PAP, kk
REKLAMA