Ruszyła bezpłatna pomoc prawna dla potrzebujących
W ramach ogólnopolskiego systemu takiej pomocy, który w poniedziałek zainaugurował działalność, ma docelowo funkcjonować ponad półtora tysiąca punktów.
2016-01-05, 17:18
Posłuchaj
Można już gdzieniegdzie korzystać z darmowej radców prawnych i adwokatów.
Na poradę mogą liczyć klienci pomocy społecznej, niepełnosprawni, kombatanci, osoby w kryzysie życiowym, a także te poniżej 26. i powyżej 65. roku życia.
Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł przyznaje, że kilkadziesiąt punktów jeszcze nie pracuje. - Trwa gdzieniegdzie jeszcze procedura losowania adwokatów. Przeszkodą w podpisywaniu umów są ustalenia dotyczące ozusowania tych umów - wyjaśnił.
Na 25 tysięcy mieszkańców ma przypadać jeden taki punkt, w którym dyżuruje specjalista. To oznacza, że pomoc można będzie znaleźć w każdym powiecie.
Punkty często będą prowadzone przez ośrodki pomocy społecznej i organizacje pozarządowe. Zazwyczaj znajdą się łatwo dostępnych miejscach.
Szczegóły programu darmowej pomocy prawnej określa ustawa z sierpnia ubiegłego roku. Lista punktów ma być dostępna na stronie darmowapomocprawna.ms.gov.pl oraz w Biuletynie Informacji Publicznej poszczególnych powiatów.
Kto udziela porad?
Uruchomienie punktów darmowej pomocy prawnej to rezultat wejścia w życie ustawy przygotowanej w Ministerstwie Sprawiedliwości. Zakłada ona stworzenie ogólnopolskiego systemu nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej.
Nieodpłatną pomoc świadczyć mają osobiście adwokaci lub radcy prawni, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach, z ich upoważnienia, aplikanta adwokackiego lub aplikanta radcowskiego, w lokalach udostępnionych przez gminy lub powiaty.
W punktach prowadzonych przez organizacje pozarządowe porad będą mogli udzielać także doradcy podatkowi – w zakresie prawa podatkowego, z wyłączeniem spraw podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz absolwenci wyższych studiów prawniczych posiadający co najmniej trzyletnie doświadczenie w wykonywaniu wymagających wiedzy prawniczej czynności bezpośrednio związanych ze świadczeniem pomocy prawnej.
IAR, MS, bk