Rosja zaniepokojona próbami jądrowymi w Korei Północnej
Rosja dość wstrzemięźliwie zareagowała na próbną eksplozję bomby atomowej, przeprowadzoną przez północnokoreański reżim.
2016-01-06, 17:22
Posłuchaj
Rosja o sytuacji w programie jądrowym Korei Płn. Relacja Macieja Jastrzębskiego z Moskwy (IAR)
Dodaj do playlisty
Być może ze względu na rozpoczynające się dziś prawosławne święta Bożego Narodzenia, tylko nieliczni politycy zabrali głos na ten temat. Prezydent Rosji Władimir Putin wyraził zaniepokojenie tego typu testami i polecił swoim służbom sprawdzenie, w regionach graniczących z państwem północnokoreańskim, poziomu radioaktywności. Pierwsze pomiary nie wykazały żadnego zagrożenia.
(Maciej Jastrzębski, Polskie Radio, Moskwa)
Tymczasem rosyjskie MSZ oceniło próbną eksplozję bomby wodorowej w Korei Północnej jako ”poważne naruszenie prawa międzynarodowego”. Specjalny komunikat w tej sprawie opublikowała rzeczniczka rosyjskiej dyplomacji Maria Zacharowa. W opinii Moskwy, program jądrowy północnokoreańskiego reżimu narusza także rezolucje Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jednocześnie rosyjska dyplomacja przypomina, że sytuacja na Półwyspie Koreańskim ”charakteryzuje się wysokim potencjałem wojskowo – politycznej konfrontacji”.
REKLAMA
(Pjongjang, Korea Północna. Władze Korei Płn. potwierdziły oficjalnie, że przeprowadziły próbny wybuch niewielkiej bomby wodorowej. Cihan News Agency/x-news)
Według rzeczniczki resortu, wszystkie państwa powinny unikać działań, które mogą doprowadzić do eskalacji napięcia w tamtym regionie. Zdaniem Marii Zacharowej, należy poszukiwać rozwiązania kryzysowej sytuacji – ”wyłącznie na drodze dyplomatycznej”.
Wcześniej szef komisji spraw zagranicznych Rady Federacji, izby wyższej rosyjskiego parlamentu, Konstantin Kosaczow, uznał test atomowy Korei Północnej za ”bezpośrednie zagrożenie dla Rosji”. W opinii rosyjskiego polityka działania północnokoreańskiego reżimu naruszają ”ducha porozumienia o zakazie prób z bronią jądrową”. Przy tym deputowany Rady Federacji przypomniał, że Korea Północna graniczy z Rosją i od miejsca wybuchu do granicy Federacji jest zaledwie 200 kilometrów. Dodał też, że w odległości 700 kilometrów od poligonu, na którym przeprowadzono próbę z bronią nuklearną leży jedno z większych rosyjskich miast Władywostok. Konstantin Kosaczow stwierdził także, że szczególna odpowiedzialność za powstrzymanie prób jądrowych spoczywa na Stanach Zjednoczonych. Jak tłumaczył, USA i Korea Północna są w grupie państw, które podpisały porozumienie o zakazie prób z bronią atomową, ale do dziś nie ratyfikowały tego dokumentu. –„W tym przypadku na Waszyngtonie spoczywa szczególna odpowiedzialność i możliwość zaprezentowania się w roli lidera, według zasady – zaczynamy od siebie” – cytuje wypowiedź polityka agencja TASS.
(Tomasz Sajewicz, Polskie Radio, Pekin)
REKLAMA
IAR, agkm
REKLAMA