Prokuratura: jest odpowiedź z Rosji w sprawie ujawnienia zdjęć ofiar katastrofy smoleńskiej
Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga otrzymała z Rosji obszerne materiały w związku ze śledztwem dotyczącym zamieszczenia w internecie zdjęć ofiar katastrofy Tu-154M. - Trwa ich tłumaczenie - poinformowała rzeczniczka tej prokuratury Renata Mazur.
2016-01-07, 20:39
- W tej chwili trudno określić, kiedy dokumenty zostaną przetłumaczone. Tłumacze otrzymują je w częściach, niedawno trafiła do nich druga partia tych materiałów. Tłumaczenie trwa długo, gdyż dużo jest w nich dokumentów ręcznie pisanych lub drobnym drukiem - wyjaśniła Renata Mazur.
Dodała, że do czasu przetłumaczenia całości otrzymanych dokumentów prokuratura nie będzie udzielała informacji na temat ich treści.
Postępowanie w tej sprawie zostało zainicjowane, gdy w połowie października 2012 roku polskie media ujawniły, że na rosyjskich stronach internetowych znajdują się drastyczne zdjęcia ofiar katastrofy smoleńskiej, w tym prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Materiały dotyczące zamieszczenia w internecie zdjęć zostały wyłączone z prowadzonego przez Wojskową Prokuraturę Okręgową w Warszawie śledztwa dotyczącego samej katastrofy i przekazane do prokuratury cywilnej.
Pod koniec listopada 2012 roku praska prokuratura - do której trafiła sprawa - wysłała trzy wnioski o pomoc prawną do: Rosji, Stanów Zjednoczonych i Niemiec.
Chodziło w nich o ustalenie domen, numerów IP i usunięcie treści znajdujących się na serwerach, jeśli to nie jest sprzeczne z przepisami danego państwa, oraz zabezpieczenie tych treści na potrzeby materiału dowodowego.
Jeszcze w 2012 roku prokuratorzy otrzymali pierwszą odpowiedź z Rosji, a później z Niemiec. Materiały te zostały przetłumaczone i latem 2013 roku włączone do akt postępowania. Następnie wpłynęła odpowiedź na wniosek wysłany do USA.
Po interwencji Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Rosja i Ukraina zablokowały wskazane strony internetowe, strony domen niemieckich i amerykańskich nie zostały zamknięte ze względu na ograniczenia prawne obowiązujące w tych krajach.
Katastrofa smoleńska
10 kwietnia 2010 roku o godz. 8.41 pod Smoleńskiem rozbił się samolot Tu-154M, którym polska delegacja państwowa leciała do Katynia na uroczystości upamiętniające 70. rocznicę mordu NKWD na polskich oficerach.
Zobacz serwis specjalny poświęcony katastrofie smoleńskiej>>>
W katastrofie zginęło 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński i jego małżonka Maria. Wraz z parą prezydencką śmierć ponieśli również ministrowie, parlamentarzyści, szefowie centralnych urzędów państwowych, dowódcy wszystkich rodzajów sił zbrojnych, a także oficerowie Biura Ochrony Rządu i członkowie załogi tupolewa.
PAP, kk
REKLAMA
REKLAMA