80 lat temu rozpoczęło działalność Polskie Radio dla Zagranicy

1 marca 1936 roku Polskie Radio dla Zagranicy otworzyło cykl emisji audycji w języku polskim z Warszawy, adresowanych do obcokrajowców oraz Polonii.

2016-03-01, 15:17

80 lat temu rozpoczęło działalność Polskie Radio dla Zagranicy
"Mówimy jak żyje się u nas, uczymy w eterze polskiego". Szef Polskiego Radia dla Zagranicy o nadawaniu na Ukrainie. Foto: Polskie Radio

Posłuchaj

W 2005 roku ówczesny dyrektor Michał Maliszewski opowiadał o słuchaczach programu zagranicznego/IAR
+
Dodaj do playlisty

Dziś dzięki najnowszym technologiom multimedialnym program jest odbierany na wszystkich kontynentach.

Radio dla Zagranicy realizuje misję promowania kraju i prezentowania polskiej racji stanu światowej opinii publicznej. Jego zadaniem jest informowanie o wydarzeniach w Polsce, o naszej polityce zagranicznej, a także przekazywanie wiadomości z zakresu gospodarki i ekonomii, a także kultury i nauki.

Na program składają się: serwisy informacyjne, przeglądy prasy, komentarze, korespondencje zagraniczne, wywiady, dyskusje, audycje religijne oraz muzyczne.

Do 1939 roku radio dla Polonii nadawało nie tylko po polsku, ale także między innymi po niemiecku, czesku, angielsku, węgiersku i portugalsku. Po wojennej przerwie audycje były emitowane z Lublina, a w sierpniu 1945 roku redakcja przeniosła się z powrotem do Warszawy.

REKLAMA

W połowie wieku XX zespół nadawał w ciągu doby blisko 70 godzin audycji w wielu językach, wśród nich w: angielskim, duńskim, greckim i fińskim. W 1959 roku doszło esperanto, a w 1968 - język arabski.

Zmiana po 1989 roku

Po 1989 roku program zmienił formułę i z Zachodu przestawił się na Wschód. Powstały redakcje: litewska, ukraińska, białoruska, czeska i słowacka.

Obecnie codziennie nadawane są audycje w pięciu językach: polskim, angielskim, ukraińskim, rosyjskim i białoruskim.

W 1996 roku retransmisje audycji Programu Zagranicznego rozpoczęło wileńskie Radio Znad Wilii i Radio Niezależność we Lwowie. Obecnie nadawane są audycje w pięciu językach: polskim, angielskim, ukraińskim, rosyjskim i białoruskim.

REKLAMA

Funkcjonuje również anglojęzyczny portal Polskiego Radia dla Zagranicy thenews.pl, który w 2010 roku został uznany przez tygodnik "The Economist" za najlepsze źródło informacji o Polsce. Działa też rosyjskojęzyczny portal radiopolsha.pl.

Programy przekazywane dawniej w postaci analogowej, teraz są dostępne w przekazie cyfrowym. Polskiego Radia dla Zagranicy można słuchać w internecie, a także w międzynarodowej sieci World Radio Network. Wybrane audycje regularnie pojawiają się na antenie wielu zagranicznych rozgłośni.

W Radiu dla Zagranicy na przestrzeni lat pracowało lub z nim współpracowało wielu wybitnych twórców i dziennikarzy, w tym: Jeremi Przybora, Irena Dziedzic, Bożena Walter, Michał Sumiński, a także Marek Łatyński i Piotr Mroczyk - późniejsi dyrektorzy Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.

IAR/iz

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej