UNICEF: 663 mln ludzi nie ma dostępu do czystej wody

UNICEF podkreśla, że dostęp do czystej i pitnej wody jest fundamentalnym prawem człowieka, którego miliony ludzi na całym świecie są pozbawione.

2016-03-22, 06:57

UNICEF: 663 mln ludzi nie ma dostępu do czystej wody
22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Foto: pixabay/roegger

Posłuchaj

Dziś obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Relacja Rafała Motriuka (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Szacuje się, że obecnie 663 mln ludzi nie ma dostępu do czystej wody. Są to mieszkańcy 48 najsłabiej rozwiniętych krajów świata, głównie w Afryce Subsaharyjskiej i Oceanii. Każdego dnia ponad 800 dzieci umiera na choroby biegunkowe spowodowane brakiem dostępu do czystej wody i sanitariatów.

Z danych UNICEF wynika, że od 1990 r. ok. 2,4 mld ludzi uzyskało dostęp do czystej wody. Obecnie jedynie w trzech krajach dostępu do sprawdzonych źródeł wody pitnej nie ma większość społeczeństwa, są to: Angola, Gwinea Równikowa i Papua Nowa Gwinea.

UNICEF zwraca uwagę na związek dostępności do wody i zmian klimatycznych. Zdaniem organizacji zmiany klimatyczne powodują coraz częstsze występowanie ekstremalnych susz i powodzi, a ich skutki są odczuwalne przede wszystkim przez dzieci.

(Hrabstwo Orange, Kalifornia, Stany Zjednoczone. Południowa Kalifornia cierpi na niedobór pitnej wody)

REKLAMA

Źródło: Bloomberg/x-news

Szacuje się, że na obszarach dotkniętych suszą mieszka ok. 160 mln dzieci, a na terenach ryzyka powodziowego (głównie w Azji) - 530 mln. W czasie suszy wiele rodzin korzysta z zanieczyszczonych źródeł wody, co prowadzi do chorób, pogorszenia ich poziomu życia i zahamowania rozwoju dzieci.

UNICEF przypomina, że dzięki wsparciu darczyńców organizacja buduje ujęcia czystej wody, sanitariaty oraz promuje właściwe nawyki higieniczne wśród dzieci i ich rodzin. W 2014 r. dzięki wsparciu UNICEF niemal 32 mln ludzi otrzymało dostęp do wody pitnej, a prawie 16 mln - do urządzeń sanitarnych.

Działania PAH

- Bez wody nie ma mowy o produkcji żywności ani o właściwym rozwoju, a także edukacji - tysiące dzieci, zamiast chodzić do szkoły, zajmują się zdobywaniem wody dla swoich rodzin - podkreśla Polska Akcja Humanitarna.

REKLAMA

PAH wyjaśnia, że do zadań pomocy humanitarnej w regionach świata, gdzie panują kryzysy, należy w pierwszej fazie dystrybucja wody oraz artykułów higienicznych, a następnie budowa i remont instalacji wodnych (np. studni, toalet i systemów wodociągowych) oraz sanitariatów. Równolegle prowadzone są również działania edukacyjne z zakresu higieny.

Działania wodno-sanitarne to od lat jeden z priorytetów PAH. Obecnie organizacja prowadzi tego rodzaju projekty w Sudanie Południowym, Somalii i Syrii, zatrudniając w tym celu lokalnych fachowców i ściśle współpracując z miejscowymi społecznościami. Większość działań w tym zakresie realizowana jest przez PAH dzięki wsparciu Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Pomocy Humanitarnej i Ochrony Ludności (ECHO).

Światowy Dzień Wody został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 r. Wymyśliła je 23-letnia Hinduska, mieszkanka Delhi, która wygrała międzynarodowy konkurs ogłoszony przez ONZ.

PAP/IAR, to

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej