Warszawa: największa w Polsce droga krzyżowa. "Wiara i jedność"

Jak co roku, między kolejnymi stacjami na Krakowskim Przedmieściu, krzyż niosły różne grupy: biskupi i księża, żołnierze i policjanci, rzemieślnicy, kolejarze, studenci. Słowo pasterskie przygotował kardynał Kazimierz Nycz.

2016-03-26, 06:00

Warszawa: największa w Polsce droga krzyżowa. "Wiara i jedność"
Warszawska Droga Krzyżowa. Foto: PAP/Jakub Kamiński

Posłuchaj

Centralna Droga Krzyżowa w Warszawie. Relacja Mariusza Pieśniewskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Wierni mówią, że jest wiele rzeczy, za które dziękują podczas Drogi Krzyżowej - między innymi za życie, za najbliższych. Poza tym jest to okazja do tego, aby wspólnie z innymi mieszkańcami Warszawy zamanifestować swoją wiarę i jedność. Swoimi przeżyciami z uczestnikami drogi krzyżowej podzielił się Radosław Pazura. - Doświadczyłem tego w swoim życiu co najmniej dwa razy, tak mocno i dosadnie. Zdejmowałeś mnie Panie z tego krzyża - mówił aktor.

Wielki Piątek, drugi dzień Triduum Paschalnego przygotowującego katolików do świąt Zmartwychwstania, to czas zadumy nad męką i śmiercią Chrystusa. Na znak, że Chrystus po ustanowieniu Eucharystii został uwięziony księża nie odprawiają w tym dniu mszy, a jedynie nabożeństwo Męki Pańskiej. W czasie tej liturgii rozważa się Pasję i adoruje krzyż. W Wielki Piątek wiernych obowiązuje zachowanie ścisłego postu. 

Wielka Sobota jest dniem wyciszenia, nie odprawia się mszy. W kościele księża błogosławią pokarmy przeznaczone na świąteczny stół. Po zmroku zaczynają się obchody Wigilii Paschalnej, które wprowadzają w Niedzielę Zmartwychwstania. Niedziela rozpoczyna się poranną procesją i mszą rezurekcyjną. Jest to ostatni dzień Triduum Paschalnego, pełen wielkanocnej radości.

REKLAMA

IAR/fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej