Ekspert: po wyzwoleniu z rąk Państwa Islamskiego Palmira wciąż zagrożona plądrowaniem
Syryjski archeolog uważa, że tamtejsza armia powinna wziąć odpowiedzialność za ochronę zabytków.
2016-03-29, 21:08
Posłuchaj
Syryjska armia odbiła Palmirę. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Dodaj do playlisty
Pracujący na uniwersytecie w Strasburgu, dr Cheikhmous Ali jest ekspertem ds. starożytności Bliskiego Wschodu i koordynuje grupę ochotników informujących o zagrożeniach i zniszczeniach zabytków w Syrii.
Ekspert w rozmowie z AFP stwierdził, że zabytki z czasów Imperium Rzymskiego wpisane na listę dziedzictwa UNESCO, na razie nie są dostatecznie chronione.
Najbardziej zagrożone jest obecnie - jak powiedział - muzeum mieszczące cenne zabytki archeologiczne antycznej Palmiry. Kilka znajdujących się tam posągów zostało co prawda umyślnie zniszczonych przez dżihadystów, ale reszta kolekcji przetrwała dziewięć miesięcy rządów IS w Palmirze w relatywnie dobrym stanie.
"Odpowiedzialność łatwo zrzucić"
Niemniej pomieszczenia muzeum zostały zniszczone w nalotach i bombardowaniach artylerii podczas niedawnej ofensywy wojsk syryjskich i ich aliantów. Muzeum jest właściwie otwarte i pozbawione ochrony, w szczególności nie ma na miejscu żadnego archeologa, który mógłby zapobiec rozkradzeniu kolekcji przez żołnierzy syryjskich - uważa Ali.
RUPTLY/x-news
REKLAMA
Reżim w Damaszku łatwo mógłby zrzucić odpowiedzialność za kradzieże na bojowników IS, tym bardziej że nie ma aktualnego, dokładnego inwentarza antycznych zbiorów.
- Ochrona tego miejsca nie znajduje się wśród priorytetów armii - ocenił archeolog.
"Cenne informacje nieodwracalnie utracone"
Przypomniał on, że w toku działań zbrojnych syryjska armia w latach 2012 i 2015 przygotowując teren pod instalacje wojskowe zniszczyła znaczne połacie nieprzebadanych jeszcze stref archeologicznych, o czym niewiele się wówczas mówiło. Wyraził obawę, że do tego samego dojdzie i tym razem.
- W wyniku tych prac wojskowych my, archeologowie, straciliśmy w sposób nieodwracalny wiele bardzo ważnych informacji, tak samo cennych, o ile nie bardziej, jak świątynia Baala zniszczona przez IS - powiedział dr Ali.
Terroryści okupujący Palmirę (Miasto Palm), położoną pośrodku pustyni w centralnej Syrii, zniszczyli świątynie Baala i Baala-Szamina oraz doskonale zachowany łuk triumfalny, a także dokonywali publicznych egzekucji w rzymskim amfiteatrze. Torturowali też i zamordowali głównego archeologa Chaleda el-Asaada, który nie chciał im zdradzić, gdzie są ukryte inne skarby Palmiry.
PAP, bk
REKLAMA