Spór wokół TK. MSZ: wizyta wiceszefa KE przyczynkiem do dobrej współpracy

Wizyta wiceszefa Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa w Warszawie może okazać się przyczynkiem do bardzo dobrej współpracy między rządem Polski a KE - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Aleksander Stępkowski po wizycie Timmermansa w MSZ.

2016-04-05, 11:57

Spór wokół TK. MSZ: wizyta wiceszefa KE przyczynkiem do dobrej współpracy

Posłuchaj

Aleksander Stępkowski o wizycie wiceszefa Komisji Europejskiej w MSZ (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Od spotkania w MSZ Timmermans rozpoczął swoją wizytę w Warszawie. Ma ona związek z prowadzoną przez KE wobec Polski procedurą ochrony praworządności, której celem jest zbadanie, czy sytuacja wokół Trybunału Konstytucyjnego nie zagraża zasadom praworządności.

Wiceminister spraw zagranicznych Aleksander Stępkowski po spotkaniu relacjonował mediom rozmowę szefa dyplomacji Witolda Waszczykowskiego z wiceszefem Komisji Europejskiej. Jak zaznaczył, w dialogu między polskim rządem a KE konieczne do wyjaśnienia i doprecyzowania są "pewne kwestie prawne", bo nie można bazować na uproszczeniach i "politycznych interpretacjach faktów prawnych".

- Trzeba sobie wyjaśnić dokładnie okoliczności prawne i tutaj spotkaliśmy się z całkowitą otwartością ze strony przewodniczącego Timmermansa, jeśli chodzi o chęć wyjaśnienia prawnych zawiłości istniejącej sytuacji - mówił wiceminister spraw zagranicznych.

Powiązany Artykuł

trybunał konstytucyjny 1200 free.jpg
Spór wokół TK

- Podjęliśmy decyzję, że wrócimy do zainicjowanych moją wizytą w Brukseli w styczniu br. roboczych spotkań, ponieważ dotychczasowa wymiana korespondencji nie okazała się konstruktywna - dodał wiceszef MSZ. Stępkowski traktuje to spotkanie - jak mówił dziennikarzom - jako bardzo "konstruktywne", "inicjujące prawniczy dialog".

REKLAMA

Jego zdaniem pierwszy wiceszef KE "wskazał na to, jak dużą rolę przywiązuje do Polski i do roli Polski w regionie w relacjach m.in. z Ukrainą a także Rosją, i oczekuje z naszej strony bardzo aktywnej postawy". - Ta wizyta może okazać się przyczynkiem do bardzo dobrej kooperacji między rządem polskim a Komisją Europejską - podsumował Stępkowski.

Po spotkaniu z szefem MSZ wiceprzewodniczący KE ma jeszcze w planie rozmowy z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą, wicepremierem i ministrem rozwoju Mateuszem Morawieckim oraz prezesem TK Andrzejem Rzeplińskim. Po południu ma podsumować wizytę na konferencji prasowej w warszawskim przedstawicielstwie Komisji.

Zamieszanie wokół TK

Spór wokół TK trwa od listopada. 9 listopada 2015 roku Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym przygotowaną przez Prawo i Sprawiedliwość. Dzień później Senat poparł nowelizację. Tego samego dnia podpisał ją prezydent Andrzej Duda i została ona opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Wcześniej klub Prawa i Sprawiedliwości złożył projekty pięciu uchwał o stwierdzeniu braku mocy prawnej wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego z 8 października (przez poprzedni Sejm). Na ich miejsce nowy Sejm wybrał Julię Przyłębską, Henryka Ciocha, Lecha Morawskiego, Mariusza Muszyńskiego, Piotra Pszczółkowskiego. Prezydent odebrał od nich ślubowanie.

(Film - KE uruchamia procedurę monitorowania praworządności w Polsce/ Źródło: EBS/x-news)

3 grudnia Trybunał Konstytucyjny uznał, że poprzedni Sejm w październiku wybrał dwóch sędziów TK w sposób niezgodny z konstytucją (w miejsce tych, których kadencja kończyła się w grudniu). Wybór pozostałej trójki (w miejsce tych, których kadencja skończyła się w listopadzie) był z nią zgodny. Wyrok nie doprowadził do zmian w składzie sędziowskim.

Zaś 9 marca Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że kilkanaście zapisów nowelizacji ustawy o TK, autorstwa Prawa i Sprawiedliwości, jest niekonstytucyjnych. W ocenie polityków PiS posiedzenie Trybunału było niezgodne z prawem.

REKLAMA

PAP/IAR/aj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej