Kruchy rozejm. W Górskim Karabachu wciąż słychać strzały

Żadna ze stron konfliktu w Górskim Karabachu nie przestrzega rozejmu. Azerbejdżan i Armenia oskarżają się wzajemnie o prowadzenie ostrzału oddziałów stacjonujących na linii rozgraniczającej.

2016-04-13, 12:32

Kruchy rozejm. W Górskim Karabachu wciąż słychać strzały
W Górskim Karabachu wciąż trwają walki. Foto: x-news.pl

Posłuchaj

W Górskim Karabachu słychać strzały. Korespondencja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Działania zbrojne w tym separatystycznym regionie Kaukazu rozpoczęły się w nocy z 1 na 2 kwietnia. Mimo starań Moskwy i Waszyngtonu rozejm, który zwaśnione strony zawarły w ubiegłym tygodniu wciąż jest naruszany.

Według ekspertów, Armenia i Azerbejdżan wykorzystują w konflikcie: artylerię, wojska pancerne i lotnictwo. Nie wiadomo ile dokładnie osób zginęło po obu stronach, ale szacuje się, iż życie straciło kilkudziesięciu żołnierzy zarówno armeńskiej, jak i azerbejdżańskiej armii.

Separatyści ze Stepanakertu żądają uznania przez społeczność międzynarodową ich niepodległości. Z kolei Azerbejdżan, powołując się na historyczne związki, domaga się włączenia Górskiego Karabachu w swoje granice.

(Film - Jest zawieszenie broni w Górskim Karabachu/ Źródło: RUPTLY/x-news.pl)

REKLAMA

Konflikt o ten region rozpoczął się tuż przed rozpadem ZSRR. Ormianie mieszkający w tej części Kaukazu, która znajdowała się w granicach Azerbejdżańskiej SRR, wspierani przez Erywań, ogłosili niepodległość. Natomiast Baku nie chciało wyrazić zgody na oderwanie enklawy od swojego terytorium.

IAR/aj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej