Sól – białe złoto średniowiecznej Polski
- Sól była jednym z najważniejszych surowców średniowiecza – podkreślał dr hab. Grzegorz Myśliwski na antenie Polskiego Radia.
2024-04-21, 05:38
21 kwietnia 1368 roku Kazimierz Wielki wydał Statut Żupny. Dokument regulował kwestie wydobycia i sprzedaży soli. Na jego mocy kopalnie soli przekształcono w przedsiębiorstwa królewskie, zarządzane przez urzędników władcy.
Wydobywanie soli było jednym z filarów polskiej gospodarki doby średniowiecza. Gdy Kazimierz wprowadzał Statut Żupny, górnictwo solne dostarczało jednej trzeciej dochodów do skarbca królewskiego.
- Sól służyła do konserwacji ryb i mięsa - mówił dr hab. Grzegorz Myśliwski w audycji Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego z cyklu "Kronika polska". - Handel solą miał znaczenie międzynarodowe.
Nic dziwnego, że król w dokumencie brał pod opiekę górników, m.in. gwarantując im oraz ich rodzinom swego rodzaju rentę.
REKLAMA
Za panowania Kazimierza Wielkiego, górnictwo solne w Polsce istniało od przynajmniej dwóch wieków. Znane były dwa ogromne złoża: koło Brześcia Kujawskiego i pod Krakowem.
- Wydobywano tam sól w formie solanki, a następnie warzono. Za panowania Bolesława Wstydliwego i życia jego żony, późniejszej świętej, Kingi odkryto sól kamienną. W 1251 roku wybudowano kopalnię w Bochni – wyjaśniał historyk.
Posłuchaj
bm
REKLAMA
REKLAMA