Puck – pierwszy polski port wojenny
Jeden z największych ośrodków osadniczych wybrzeża Bałtyku we wczesnym średniowieczu, baza floty kaperskiej i miejsce wygnania szwedzkiego króla. Puck może poszczycić się ciekawą historią.
2024-04-28, 05:48
28 kwietnia 1920 roku założono w Pucku pierwszy port wojenny II RP, którego struktury przeniesiono później do Gdyni.
Niewiele wcześniej odbyły się tam symboliczne zaślubiny Polski z morzem. 1 lipca 1920 roku utworzono tu garnizon Morskiego Dywizjonu Lotniczego.
Puck przez wieki stanowił istotny element osadnictwa na wybrzeżach Morza Bałtyckiego. Pierwsze wzmianki o Pucku pochodzą z XIII wieku, jednak wszystko wskazuje na to, że tamtejsze osadnictwo sięga okresu poprzedzającego chrzest Polski.
– Badania archeologiczne dowodzą, że dzieje Pucka są znacznie starsze i prawdopodobnie sięgają X wieku. Na dnie Zatoki Puckiej archeolodzy odkryli olbrzymie ilości drewnianych konstrukcji, które świadczyłyby o istnieniu wielkiego ośrodka osadniczego – wyjaśniał historyk Zbigniew Szymański w audycji Anny Sobeckiej i Stanisława Seyfrieda z cyklu "Krajobrazy historyczne".
REKLAMA
Rozmiary obszaru, na którym znaleziono konstrukcje plasowałyby Puck w czołówce ośrodków morskich w basenie Morza Bałtyckiego. Pierwsza zapisana wzmianka o Pucku dotyczy jego statusu kasztelanii książąt wschodniopomorskich. W średniowieczu Puck słynął głównie z lokalnego piwa, którego jakość sprawdzano w bardzo charakterystyczny sposób.
Posłuchaj
W 1457 roku schronił się tutaj wygnany z ojczyzny król szwedzki Karol VIII Knutsson Bonde. W zamian za pożyczkę udzieloną Kazimierzowi Jagiellończykowi, który potrzebował pieniędzy na prowadzenie wojny z Krzyżakami, otrzymał w zastaw ziemię pucką. Niewielkie pseudopaństwo istniało do 1460 roku, kiedy zajęły je wojska zakonne. Śladem po panowaniu Knutssona jest według legendy obecność lwa w herbie miasta, podobny symbol znajduje się też w herbie władcy.
– Okres największego rozkwitu Puck przeżywał za czasów Zygmunta Augusta, króla, który jako pierwszy podjął wysiłek budowy polskiej floty – mówił historyk.
To właśnie Puck, ze względu na zatarg z gdańszczanami, został wybrany przez monarchę na bazę operacyjną floty kaperskiej. To tutaj, za czasów Wazów stacjonowała polska flota wojenna. Gdy w XVII wieku polityka morska zeszła w Polsce na drugi plan, znaczenie Pucka zmalało.
REKLAMA
bm
REKLAMA