Rosja wystrzeliła pierwszą rakietę z nowego kosmodromu. "Mamy powód do dumy"

Rakieta wystrzelona z kosmodromu "Wastocznyj" jest już na okołoziemskiej orbicie. Jak informuje agencja Interfax, niesione przez Sojus2.1a satelity badawcze: "Łomonosow", "Aist2D" i "SamSat-218" również znalazły się na wyznaczonych wcześniej orbitach.

2016-04-28, 13:10

Rosja wystrzeliła pierwszą rakietę z nowego kosmodromu. "Mamy powód do dumy"

Posłuchaj

Rosyjska rakieta jest już w kosmosie. Z Moskwy relacja Macieja Jastrzębskiego/IAR
+
Dodaj do playlisty

Historyczny start z odbył się z dobowym opóźnieniem. We środę systemy automatycznego monitoringu bezpieczeństwa lotu wstrzymały procedurę odliczania. Okazało się, że czujniki wykazały awarię mechanizmów napełniania baków.

- Mamy powód do dumy. Co prawda mogliśmy już wczoraj wypuścić rakietę, ale systemy kontrolne okazały się nadgorliwe - żartował obecny na kosmodromie Władimir Putin. Prezydent Rosji, który spędził na "Wastocznym" ponad dobę, czekając na start Sojuza, stwierdził, że udało się "wykonać poważny krok w rozwoju rosyjskiej kosmonautyki".

STORYFUL/x-news

"Wostocznyj", określany przez rosyjskie media jako najnowocześniejszy na świecie, ma w perspektywie uniezależnić Rosję od kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. W przyszłości mają być z niego wysyłane na orbitę załogowe i bezzałogowe statki kosmiczne i satelity komercyjne.

REKLAMA

Decyzja o budowie zapadła pięć temu. Realizację inwestycji utrudniały opóźnienia i postępowania karne przeciwko menedżerom firm podwykonawczych podejrzanym o defraudację.

PAP/IAR/iz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej