Arcybiskup Tadeusz Gocłowski nie żyje. Miał 84 lata

Był osobą wyjątkową. Zatroskaną o Kościół i Polskę. Wspierał młodzież - podkreślają zgodnie wspominający Tadeusza Gocłowskiego.

2016-05-03, 18:40

Arcybiskup Tadeusz Gocłowski nie żyje. Miał 84 lata

Posłuchaj

Rzecznik Konferencja Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik o arcybiskupie Tadeuszu Gocłowskim (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Emerytowany metropolita gdański zmarł w gdańskim szpitalu po ciężkiej chorobie. Niespełna dwa tygodnie temu nieprzytomny abp Tadeusz Gocłowski został przewieziony do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Media informowały, że miał rozległy udar. Wiadomość o śmierci arcybiskupa seniora potwierdziło biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski oraz ks. Rafał Starkowicz, dyrektor Centrum Informacyjnego Archidiecezji Gdańskiej, który podał, że zgon nastąpił o godz. 16.12.

"Kościół traci bardzo ważnego biskupa"

Kardynał Kazimierz Nycz mówił o arcybiskupie Gocłowskim jako o "przyjacielu ludzi". Metropolita warszawski powiedział, że arcybiskup był bardzo serdecznym człowiekiem, który umiał słuchać swoich rozmówców i starał się ludziom pomagać.

- Zmarły były metropolita gdański abp Tadeusz Gocłowski był jednym z ważniejszych biskupów ostatniego okresu, czyli czasów przełomu lat 80-tych i 90-tych i ostatniego 25-lecia wolnej Polski - powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

- Ze strony kościelnej wywarł znaczący wpływ na kształtowanie się archidiecezji gdańskiej, a także wniósł znaczący wkład w prace Konferencji Episkopatu Polski - podkreślił kard. Nycz.

W ocenie metropolity warszawskiego, abp Gocłowski był "niewątpliwie utalentowanym człowiekiem, który udzielał się publicystycznie, udzielał się w mediach i reprezentował Kościół na w życiu społecznym".

Kościół - jak podkreślił kard. Nycz - "traci bardzo ważnego biskupa, który odegrał znaczącą rolę w pracach Konferencji Episkopatu Polski i w życiu Kościoła w Polsce".

- Niewątpliwie na życiorysie abp Gocłowskiego interpretowano czy reinterpretowano współczesne wydarzenia historii Polski, co się odbijało na jego ocenie, ale to nie umniejsza jego wkładu, gdy chodzi o zaangażowanie w działalność Kościoła w Polsce - podkreślił metropolita warszawski.

REKLAMA

"Bardzo to przeżywam osobiście"

Wielka szkoda, byliśmy zżyci, to był wartościowy człowiek, patriota dobry, kapłan dobry więc szkoda; ale widocznie po tamtej stronie też był potrzebny - powiedział Lech Wałęsa na wiadomość o śmierci abp. Tadeusza Gocłowskiego.

Lech Wałęsa przyznał, że znał arcybiskupa od "bardzo, bardzo dawna", od okresu "sierpniowego". - Należę do tego samego pokolenia, więc odchodzimy powoli, taka jest kolej losu, szkoda oczywiście. Ale widocznie po tamtej stronie też był potrzebny - dodał były prezydent. Przyznał, że także obecnie w kraju "na pewno by się przydał".

- Bardzo to przeżywam osobiście, bo byliśmy zaprzyjaźnieni - powiedział wyraźnie wzruszony Wałęsa. Przypomniał, że ostatni raz rozmawiał z arcybiskupem miesiąc, może dwa miesiące temu. - Był schorowany od dość dawna, nie ubolewał nad sobą, ale zapytany odpowiadał - dodał. Wałęsa zapowiedział, że "jak tylko los pozwoli będzie uczestniczył w pogrzebie arcybiskupa".

"Cześć Jego pamięci"

- Zmarł dobry i mądry człowiek, arcybiskup Tadeusz Gocłowski. Serdeczny Przyjaciel, na którego zawsze mogłem liczyć. Cześć Jego pamięci - napisał na Twitterze szef Rady Unii Europejskiej Donald Tusk.

Adam Hlebowicz, dyrektor radiowej Trójki, autor wywiadu-rzeki z arcybiskupem o tytule "Świadek", wspomina, że arcybiskup dla pewnego pokolenia młodych dziennikarzy był ojcem duchownym i niekwestionowanym autorytetem. Zastrzegł, że przy tym można było z nim żyć blisko i rozmawiać na każdy temat. Adam Hlebowicz wspomniał też o zasługach Tadeusza Gocłowskiego dla "Solidarności". Był jej - jak mówił - "duchowym opiekunem" i doprowadził do spotkania Jana Pawła II z Lechem Wałęsa.

REKLAMA

Arcybiskup Gocłowski kierował archidiecezją gdańską w latach 1992-2008. Należał do Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego à Paulo. Miał tytuł doktora prawa kanonicznego. Był Kawalerem Orderu Orła Białego. W tym roku przypadała jego 60. rocznica święceń kapłańskich i 33. biskupich.

Źródło: TVN24/x-news

Jako arcybiskup senior aktywnie pracował na rzecz Kościoła, pełnił funkcję referenta do spraw biskupów emerytów w Konferencji Episkopatu Polski, był też zastępcą Przewodniczącego Rady Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Angażował się w działalność publicystyczną, występował w mediach. Inicjator cyklu debat Gdański Areopag.

W latach 1983-1984 biskup pomocniczy gdański, od 1992 roku - arcybiskup. Był między innymi członkiem Rady Stałej Episkopatu Polski, współprzewodniczącym Komisji Wspólnej Episkopatu i Rządu oraz przewodniczącym Komisji Episkopatu do spraw Duszpasterstwa Ludzi Pracy. Pełnił funkcję Moderatora Krajowego Duszpasterstwa Ludzi Morza.

REKLAMA

W latach 1988-1989 jako duszpasterz ludzi pracy był uczestnikiem rozmów w Magdalence. Z ramienia Episkopatu Polski brał udział w przygotowaniach do Okrągłego Stołu. Dwukrotnie: w 1987 i 1999 roku gościł w Gdańsku papieża Jana Pawła II podczas jego podróży apostolskich do Polski. W latach 80. biskup Gocłowski publicznie upominał się o prawa obywatelskie, występował w obronie represjonowanych. Od samego początku był sympatykiem i obrońcą "Solidarności", zwłaszcza w okresie stanu wojennego.

Kierując archidiecezją gdańską zajmował publiczne stanowisko między innymi w kwestii lustracji, opowiadając się za ujawnieniem akt aparatu bezpieczeństwa i przestrzegając przed wydawaniem pospiesznych wyroków.

***

Urodził się 16 września 1931 roku w Piskach (obecnie - województwo mazowieckie), gdzie jego rodzice po powrocie z emigracji w Stanach Zjednoczonych, kupili gospodarstwo rolne. W 1949 roku został przyjęty do Zgromadzenia Księży Misjonarzy, dwa lata później złożył śluby wieczyste. Następnie odbył studia filozoficzno-teologiczne w Instytucie Teologicznym Księży Misjonarzy w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 24 czerwca 1956 roku w Krakowie. Potem studiował na Wydziale Prawa Kanonicznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz prawo kanoniczne w Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu w Rzymie. Tam w 1970 roku uzyskał doktorat.

Pełnił funkcję wizytatora zgromadzenia misjonarzy, trzykrotnie był rektorem Seminarium Duchownego w Gdańsku. Należał do Komisji Liturgicznej i Komisji Przygotowawczej II synodu diecezji gdańskiej w 1972 roku. W latach 70. był też konsultorem Trybunału Prymasowskiego w Warszawie i członkiem Komisji Episkopatu Polski do spraw Duszpasterstwa Polonii Zagranicznej.

REKLAMA

W latach 1982-1983 zajmował stanowisko obrońcy węzła małżeńskiego w gdańskim sądzie biskupim. Od 1981 do 1983 był redaktorem półrocznika kościelno-historycznego "Nasza Przeszłość". W 1983 roku został mianowany biskupem pomocniczym biskupa gdańskiego Lecha Kaczmarka, a rok później biskupem gdańskim. Od 1992 do 2008 roku stał na czele archidiecezji gdańskiej.

W 2011 roku arcybiskup Tadeusz Gocłowski został odznaczony Orderem Orła Białego. Był laureatem licznych wyróżnień, między innymi w 2003 roku został laureatem Medalu Świętego Brata Alberta, w 2006 roku otrzymał Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Nadano mu tytuł honorowego obywatela Gdyni, Redy, Sopotu i Wejherowa.

IAR/PAP, to

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej