Ministrowie finansów państw G7 zdecydowali o zaostrzeniu walki z finansowaniem terroryzmu

"Grupa G7 potwierdza swe zaangażowanie w walkę z finansowaniem terroryzmu, które dostarcza terrorystom środki na przeprowadzanie ataków, zasilanie ich siatek i rozpropagowywanie ich ideologii" - czytamy w końcowym dokumencie po dwudniowym spotkaniu w Japonii.

2016-05-21, 15:20

Ministrowie finansów państw G7 zdecydowali o zaostrzeniu walki z finansowaniem terroryzmu
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock

Ministrowie finansów przyjęli w tej sprawie plan działania, w którym wezwano do zwiększonej wymiany informacji między jednostkami wywiadu finansowego, zmniejszenia poziomu transakcji transgranicznych oraz współpracy w sprawie sankcji wymierzonych w siatki finansowe grup terrorystycznych, jak np. zamrażanie ich kont bankowych.

- Znajdujemy się obecnie w fazie operacyjnej. Przedstawimy skuteczne narzędzia w walce z finansowaniem terroryzmu. To jest absolutnie konieczne - zadeklarował francuski minister finansów Michel Sapin w rozmowie z agencją AFP.

Jak tłumaczył, chodzi przede wszystkim o "wymianę informacji między ciałami wywiadowczymi w kwestii finansów (...) zwłaszcza, żeby walczyć z wielkimi grupami finansowania, jak Państwo Islamskie w Syrii i Iraku".

USA zbombardowały skarbiec Państwa Islamskiego:

REKLAMA

STORYFUL/x-news

We wrześniu Stany Zjednoczone wprowadziły restrykcje wobec przywódców Państwa Islamskiego (IS) i osób finansowo wspierających to ugrupowanie oraz jego zwolenników - wskazane grupy i osoby będące zagranicznymi bojownikami.

- Decyzja ta oznacza prawdziwy zwrot w wysiłkach na rzecz zablokowania IS w dostępie do międzynarodowego systemu finansowego - tak ocenił przedstawiciel amerykańskich władz.

Co robi Europa?

Utrudnić terrorystom transfer pieniędzy, zniszczyć ich źródła dochodów - to główne kierunki działań, jakie podejmuje Komisja Europejska.

REKLAMA


Powiązany Artykuł

ke 1200 komisja europejska 1200 free.jpg
Wojna z IS. KE chce odciąć terrorystów od źródeł finansowania

Bruksela chce poprawić kontrolę środków finansowych stosowanych przez terrorystów, począwszy od gotówki i dzieł sztuki, po wirtualne waluty i anonimowe karty płatnicze. Zapewnia przy tym, że uda się uniknąć zbędnych utrudnień dla zwykłych obywateli, którzy dokonują płatności.

Planowane jest także wprowadzenie sankcji karnych za pranie brudnych pieniędzy i finansowanie terroryzmu we wszystkich państwach członkowskich. Wprowadzenie nowych uregulowań ma się zakończyć do końca 2017 roku.

Jak pobudzić wzrost?

W Akiu rozmawiano także na temat wzrostu gospodarczego, czy oszustw podatkowych i walki z tym zjawiskiem. Ministrowie finansów państw G7 zgodzili się co do koordynacji swych różnych strategii pobudzania wzrostu - wskazuje agencja Associated Press.

Odnosząc się do sprawy zwiększania wydatków rządowych przez kraje walczące o utrzymanie pod kontrolą swego deficytu budżetowego, wicepremier Japonii i szef resortu finansów Taro Aso przyznał, że każdy kraj musi dostosować swoje działania do własnych problemów i finansów.

Większość rządów państw G7 popiera bardziej aktywne wydatki rządowe, aby wspomóc słaby wzrost gospodarczy, podczas gdy Niemcy pozostały bardziej konserwatywne w kwestiach fiskalnych - zauważa AP.

REKLAMA

Przywódcy grupy siedmiu najbardziej uprzemysłowionych państw świata - USA, Japonii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch i Kanady - spotkają się 26 i 27 maja na japońskim półwyspie Shima.

Relacje z Rosją i konflikt na Ukrainie będą jednym z głównych tematów obrad w sesji poświęconej polityce międzynarodowej. W spotkaniu wezmą udział szefowie Rady Europejskiej Donald Tusk i Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

PAP/iz


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej