Marek Święcicki. Korespondent spod Arnhem
30 lat temu zmarł Marek Święcicki, dziennikarz, korespondent wojenny, autor reportaży wojennych z operacji "Market-Garden" i spod Bolonii, działacz polonijny i wieloletni radiowiec.
2024-08-11, 05:40
Przyszedł na świat w Odessie, ale w młodości przeniósł się do Warszawy. Już na studiach rozpoczął pracę dziennikarską w tygodniku akademickim "Dekada". Po wybuchu wojny przedostał się przez zieloną granicę do Francji. Trafił do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Po ewakuacji z Francji, podczas stacjonowania w Szkocji i później w Londynie, współtworzył "Dziennik Żołnierza" i "Dziennik Polski i Dziennik Żołnierza".
Powiązany Artykuł
I Samodzielna Brygada Spadochronowa gen. Sosabowskiego - zobacz serwis specjalny
O jeden most za daleko z "Czerwonymi Diabłami"
Monte Cassino miało swojego Wańkowicza, Arnhem – Święcickiego. Dziennikarz został oddelegowany przez dowództwo do objęcia stanowiska korespondenta wojennego przy 1. Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej gen. Stanisława Sosabowskiego i brytyjskiej 1. Dywizji Powietrznodesantowej gen. Roberta Urquharta. Otrzymał zadanie korespondowania relacji z frontu operacji Market-Garden.
Posłuchaj
Święcicki nie był spadochroniarzem, do Holandii dotarł na pokładzie szybowca drugiego dnia operacji. Brytyjczyków z jednostki nazywano "Czerwonymi Diabłami", od tej jednostki wziął nazwę reportaż napisany przez polskiego dziennikarza tuż po niepowodzeniu największej operacji powietrznodesantowej II wojny światowej – "Czerwone Diabły pod Arnhem". Święcicki był również korespondentem przy 2 Korpusie Polskim na froncie włoskim (relacje z frontu włoskiego stały się kanwą książki "Za siedmioma rzekami była Bolonia. Ostatnia bitwa 2 Korpusu we Włoszech").
Powiązany Artykuł
Polscy żołnierze na frontach II wojny światowej - zobacz serwis historyczny
Głos Ameryki
Po wojnie pozostał na emigracji. Był zastępcą szefa Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Od 1956 roku pracował w "Głosie Ameryki" w Waszyngtonie. Przez 16 lat był autorem "Rozmaitości amerykańskich", felietonów poświęconych obyczajowości i problemom USA.
REKLAMA
Prowadził też audycję "Echa wydarzeń dnia", która nadawana była w czasach stanu wojennego, "Z mikrofonem przez Amerykę" (poświęconą polityce i mediom amerykańskim) oraz "Z mikrofonem przez historię", w której przedstawiał historię Polski od uzyskania niepodległości i mówił otwarcie o zbrodni katyńskiej.
Zmarł 11 sierpnia 1994 roku.
bm
REKLAMA
REKLAMA