Polska i Estonia chcą wzmocnić bezpieczeństwo regionu. Premier Estonii: liczymy na długoterminową adaptację NATO

Polska i Estonia mają wiele wspólnych celów – mówiła premier Beata Szydło po spotkaniu z szefem rządu Estonii Taavim Roivasem. Uzgadniano stanowiska w zakresie szczytu NATO, projektów Via i Rail Baltica, bezpieczeństwa energetycznego. Oba kraje są stanowczo przeciwne Brexitowi.

2016-06-01, 20:19

Polska i Estonia chcą wzmocnić bezpieczeństwo regionu. Premier Estonii: liczymy na długoterminową adaptację NATO
Premier Beata Szydło wita premiera Estonii Taavi Roivasa przed spotkaniem w KPRM w Warszawie,. Foto: PAP/Radek Pietruszka

Posłuchaj

Premier Beata Szydło: liczymy na wzmocnienie bezpieczeństwa w regionie (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W oświadczeniu po rozmowach z Taavim Roivasem premier Szydło poinformowała, że rozmawiano o nadziejach i postulatach wiązanych ze szczytem NATO. Jest to bardzo ważne wydarzenie, zależy nam na tym, aby ustalenia szczytu wypełniały oczekiwania państw członkowskich i potwierdzały, że bezpieczeństwo państw Europy, również naszego regionu, w tym Polski, Estonii, po ustaleniach podjętych  na szczycie warszawskim będzie jeszcze bardziej wzmocnione – powiedziała.  

- Mamy bardzo ambitne cele, bardzo ambitny program, liczymy, że dwa dni obrad przyniosą dobre efekty – dodała.

Prace nad infrastrukturą

Jako inny ważny wątek rozmów wskazała projekty gospodarcze i infrastrukturalne,w tym te realizowane w ramach środków z UE - Via czy Rail Baltica – dodała. Zaznaczyła, że ma nadzieję, iż do końca tej perspektywy finansowej będzie bardzo duży postęp w ich realizacji po stronie polskiej.

Premierzy obu krajów omawiali też sprawy dotyczące przyszłej Rady Unii Europejskiej - tematy dotyczące migracji i sytuację w Wielkiej Brytanii po referendum (będzie miało miejsce 23 czerwca).  

Zależy nam na tym, aby Wielka Brytania pozostała w UE. To jest bardzo ważne dla rozwoju UE, trwałości, stabilności, jak i w perspektywach gospodarczych dla obu naszych państw – zaznaczyła polska premier.

Rozmawiano o Partnerstwie Wschodnim, o sytuacji na Ukrainie. Beata Szydło mówiła też, że Polska chce czerpać wzory od Estonii w zakresie e-administracji, cyfryzacji, nowych technologii. Mówiła, że Polska i Estonia mają wiele wspólnych celów, tematów do zrealizowania.

Premier Estonii: nie chodzi tylko o wsparcie

Premier Estonii Taavi Roivas powiedział, że Estonia i Polska mają wspólne obawy, odpowiedzialność, historię. Rozmowy określił jako bardzo dobre, stwierdził, że oba kraje dzielą odpowiedzialność za wspólną obronę i utrzymanie jedności UE, w oparciu o wartości demokratyczne, rządy prawa i prawa człowieka.

Polska odgrywa ważną rolę w utrzymaniu bezpieczeństw w obronie. Wyraził zadowolenie, ze za 37 dni w Warszawie odbędzie się szczyt NATO. Dodał, że oba kraje w regionie jako jedyne wydają ponad 2 procent PKB na obronność.

Premier Estonii mówił, że na szczycie NATO, nie powinny zapaść tylko decyzje wspierające, trzeba podchodzić do jego wyników realistycznie. - Muszą dotyczyć długoterminowej adaptacji NATO oraz wzmocnienia obronności i odstraszania we wszystkich obszarach – powiedział.

- Celem jest uzgodnienie znacznego zwiększenia obecności w oparciu o ocenę wojskową – dodał. Jak stwierdził, trzeba podkreślać, że NATO jest organizacją obronną i reaguje na działania Rosji na Ukrainie i jej agresywnie zachowanie w regionie bałtyckim. Rosja nadal podkopuje międzynarodowy porządek, stabilność w regionie, ale też w Syrii – mówił.

Premier Estonii podkreślił, że UE będzie zmuszona utrzymać sankcje do czasu wdrożenia porozumień mińskich i zapewnienia integralności terytorialnej Ukrainy. Tu utrzymanie jedności UE ma zasadnicze znaczenie – mówił. Podzielamy też wsparcie dla projektu Partnerstwa Wschodniego – zaznaczył.

Również Taavi Roivas zauważył, że oba rządy mocno popierają pozostanie Wielkiej Brytanii w UE – leży to w interesie naszych krajów i całej UE.

Szef estońskiego rządu dodał, że ma nadzieję, iż UE będzie szła w kierunku jednolitego rynku cyfrowego, swobodnego przepływu danych. Z polską premier rozmawiali też o rozwoju cyfrowym, w tym o pójściu o krok dalej na polu e-administracji. Ocenił potencjał tej współpracy jako bardzo duży.

Premier Estonii dodał, że w kwestii migracji jego kraj zrobi to, co do niego należy, rozumie potrzebę solidarności, wypełnia zobowiązania. Widzi jednak polaryzację między państwami członkowskimi i stąd widzi potrzebę znalezienia rozwiązania na przyszłość. Jednak obawiamy się, że ostatnia propozycja automatycznych przymusowych mechanizmów podkopie jedność UE – dodał. Zaznaczył, że trzeba skupić się na realizacji umowy między UE i Turcją i innych podjętych już mechanizmów.

Estoński premier dodał, że Polska stała się niedawno 6. partnerem handlowym Estonii. Budowa Rail Baltica, jak mówił, nada impuls więziom handlowym

Dodał, że mowa była też o "desynchronizacji rynku energetycznego Estonii od sieci rosyjskiej" i bezpieczeństwie energetycznym i dywersyfikacji źródeł.

PolskieRadio.pl/agkm

***

[WIDEO: Luhe-Wildenau, Niemcy. Amerykańscy i niemieccy żołnierze przekroczyli niemiecką rzekę Naab w ramach operacji NATO "Dragoon Ride II”. Konwój przemieszcza się z Niemiec do Estonii. Po drodze żołnierze zatrzymali się m.in. w Tarnowie, gdzie spotkali się z mieszkańcami. W operacji biorą udział transportery opancerzone i inne uzbrojone pojazdy wojskowe. Głównym celem żołnierzy USA jest zapewnienie europejskich sojuszników o ich wsparciu. RUPTLY/x-news]


Polecane

Wróć do strony głównej