Światowe Dni Młodzieży: Czym jest wolontariat na ŚDM?
Lekarze, nauczyciele, studenci, dziennikarze. Wszyscy oni mówią łącznie w kilkunastu językach i będą wolontariuszami podczas Światowych Dni Młodzieży. Wśród nich są nie tylko Polacy, ale także obywatele Ukrainy, Białorusi, a także Kirgistanu. Jak wygląda wolontariat w czasie takiego wydarzenia? Co przyciąga młodych ludzi do tego, by służyć pomocą innym?
2016-07-02, 14:23
Posłuchaj
Na lipcowe ŚDM do Krakowa przyjadą goście z całego świata. Organizatorzy zapowiadają przybycie nawet 2 mln osób. Tak wielka impreza nie obędzie się bez wsparcia armii wolontariuszy, których potrzeba nawet 20 tys.
– Jeszcze nigdy w historii Światowe Dni Młodzieży nie odbyły się bez udziału wolontariuszy. Bez wsparcia tych ludzi wydarzenie nie byłoby możliwe. Tym bardziej, że hasło tegorocznego spotkania – „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” – bardzo mocno nawiązuje do pracy wolontariuszy, bo czym innym jest ich posługa, jak nie miłosierdziem – powiedziała Marta Kukowska z Centrum Myśli Jana Pawła II.
Do głównych zadań wolontariuszy będzie należała m.in. opieka nad pielgrzymami na dworcach, lotniskach, tłumaczenie, podawanie wody, a także współpraca z innymi służbami, które będą zabezpieczać wydarzenie.
– Do wolontariatu przyciągnęła mnie możliwość podzielenia się swoimi umiejętnościami z osobami, które mogłyby z tego skorzystać. Moja chęć działania i mój potencjał są wykorzystywane maksymalnie, co mnie niesamowicie cieszy i napędza do jeszcze większego wysiłku – zaznaczyła Małgorzata Wojtunik, wolontariuszka pracująca przy blogu ŚDM.
REKLAMA
Polskie Radio 24/db/pj
REKLAMA