Warszawa: Andrzej Cielecki spoczął na Wojskowych Powązkach

Dziś pożegnano Andrzeja Cieleckiego - zmarłego niedawno powstańca warszawskiego, opozycjonistę, wynalazcę, konstruktora i założyciela podziemnego Radia Armii Krajowej "Jutrzenka".

2016-07-14, 17:27

Warszawa: Andrzej Cielecki spoczął na Wojskowych Powązkach
Andrzej Cielecki to elektronik i uczestnik Powstania Warszawskiego. Twórca i właściciel niszowej, społecznej rozgłośni radiowej Jutrzenka, która nadawała od lat 90. z bloku na warszawskim Ursynowie. Pierwsze odbiorniki radiowe budował już jako nastolatek. Foto: youtube

Posłuchaj

Historyk Muzeum Powstania Warszawskiego Katarzyna Utracka przypomina, że Andrzej Cielecki to wyjątkowy powstaniec (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Andrzeja Cieleckiego pożegnała rodzina i przyjaciele. Dziennikarka Teresa Bochwic mówiła, że był to człowiek, który nie poddawał się losowi, nie ulegał kompromisom i był znakomitym naukowcem, uwielbianym przez uczniów.

Przyjaciel zmarłego Adam Szymański dodał, że Andrzej Cielecki był człowiekiem o wielkim sercu i potężnym umyśle.

Andrzej Cielecki zmarł 6 lipca. Miał 88 lat. Był odznaczony między innymi Orderem Virtuti Militari, Orderem Odrodzenia Polski i Krzyżem Walecznych.

W czasie II wojny światowej należał do Armii Krajowej. Pod pseudonimem "Andrzejek" brał udział w Powstaniu Warszawskim. Walczył w kompanii "Topolnicki" zgrupowania "Radosław". W 1949 roku został aresztowany przez UB i torturowany. Skatowany niemal na śmierć, w grudniu 1949 roku wypadł z ciężarówki wywożącej zwłoki. Trafił do szpitala, gdzie po tygodniu odzyskał przytomność.

REKLAMA


Posłuchaj

Po wojnie Cielecki próbował uczyć się między innymi skończył szkołę Wawelberga. Jednak komunistyczne władze nie pozwoliły mu żyć normalnie przypomina Katarzyna Utracka (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty

 

Od dzieciństwa interesował się naukami ścisłymi, na Politechnice Warszawskiej zdobył doktorat z optoelektroniki. W ramach nakazu pracy został przydzielony między innymi do Centralnych Warsztatów Polskiego Radia w Forcie Mokotowskim. Udaremniał budowę zagłuszarek Radia Wolna Europa.

- Ja je tam odpowiednio przerabiałem. Przeanalizowałem całe te schematy i tak to wszystko robiłem, żeby to się możliwie błyskawicznie psuło - opowiadał po latach.

W 1969 roku przyznano mu tytuł "Mistrza Techniki". Był wieloletnim pracownikiem Polskiej Akademii Nauk i właścicielem licznych patentów, w tym zagranicznych.

REKLAMA


Posłuchaj

Jak wspomina były opozycjonista, współpracujący z rozgłośnią Grzegorz Buczek, pomoc techniczna Cieleckiego dla opozycjonistów, którzy prowadzili podziemne Radio Solidarność, była niezwykle ważna. (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

 

Tuż przed stanem wojennym założył podziemne Radio AK "Jutrzenka", które do dziś nadaje z bloku na warszawskim Ursynowie. W pierwszych dniach istnienia stacja nadawała na częstotliwościach morskich zaszyfrowany alfabetem Morse'a sygnał SOS i anglojęzyczną informację o tym, co się wydarzyło. Potem emitowała kilkunastominutowe, konspiracyjne audycje patriotyczne, na przykład o sytuacji Polski w czasie drugiej wojny światowej, Katyniu, sprawie pułkownika Kuklińskiego. W latach 80-tych "Jutrzenka" nadała czterdzieści takich programów.

IAR/mfm/mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej